yuzuyoruz.com Ana Sayfa
Ana Sayfa Ana Sayfa > Yüzüyoruz > Forumlar > Yüzme Deneyimlerini Paylaş
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Yüzme konusunda önerilerinizi bekliyorum
  FAQ FAQ  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yüzme konusunda önerilerinizi bekliyorum

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 12>
Yazar
Mesaj
mitomisin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 18 Sep 2017
Durum: Aktif Değil
Points: 213
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı mitomisin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Yüzme konusunda önerilerinizi bekliyorum
    Gönderim Zamanı: 18 Sep 2017 Saat 12:43am
Bir süredir takip ettiğim ve çok istifade ettiğim yüzüyoruz.com forumlarına bugün cesaretimi toplayıp kayıt oldum. Hepinize selamlar

32 yaşındayım, boyum 1.92 kilom 101. Zamanında 8 ay amatör olarak boks yapmış olma dışında herhangi bir spor geçmişim yok. Bel fıtığım sebebiyle ne zaman spor yapmaya kalksam kendimi belli bir zaman sonra 2 büklüm yatıyor halde buluyorum ve devamlılık sağlayamıyorum. Bu sebeple 1.5 ay önce yüzmeye başladım.

Yüzdüğüm havuz 18 metre(düne kadar havuzun boyunu bilmiyordum) İlk antremanım 8x36 şeklindeydi ve gerçekten bitiremiyordum(ben 8x50 sanıyodumOuch). Nefes almayı ve tekniği biraz(!) öğrenerek bu 1.5 aylık süreçte mesafe konusunda biraz gelişim yaşadım.  En son havuzda 1300 metreyi 38 dakikada yüzdüm :S Denizde de 1.4 km yi 41:50 de geçtim. Biraz forumu araştırınca bu derecelerin çok çok kötü olduğunun farkına vardım. Şu anki antremanlarım havuza gir yüzebildiğin kadar yüz ve çık şeklinde. Bunu intervalli antremanlarla değiştirmek istiyorum fakat forumda benim kadar kötü seviyede bir yüzücü olmadığı için örneğin resa üstadın 12x100 metreli antremanlarını nasıl bir pace de yüzmem gerektiğini bilemiyorum. Bugun deneme olsun diye benim için hızlı bir tempoda 90 metre yuzeyım dedim sonuç 2 dakika.

Bir diğer konu ise tekniğim. Herhangi bir eğitim almadığım ve bana geri bildirim verebilecek bir antreman arkadaşım olmadığı için tekniğim çok kötü ve bir gelişim de yaşamıyorum. Bu sebeple bugun kendimi videoya cektirdim. Öncelikle ayaklarımı rezil bir biçimde çırptığımın farkındayım ve  nefes alırken kafamı cok kaldırdığım nefes aldığım tarafındaki karşı kulacı dibe batırıyorum gibi geliyor. Biraz uzak çekim olsa ve su altı görüntüleri olmasa da değerli üstadların gördükleri yanlışları bana söylemelerini rica ediyorum
https://www.youtube.com/watch?v=xEbqf2vHkvI

Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorumDüzenleyen mitomisin - 18 Sep 2017 Saat 1:06am
Yukarı Dön
mitomisin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 18 Sep 2017
Durum: Aktif Değil
Points: 213
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı mitomisin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Sep 2017 Saat 12:48am
Bu arada hedefim uzun mesafe açık su deniz yarışlarına katılmak, hatta mümkünse gelecek yaz bir çanakkale geçişi yapabilmek(bu kadar gelişimi 1 yılda sağlayabilir miyim bilmiyorum tabi). 18 gün sonra alaçatıda bir açık su yüzme yarışı var. 1500 metrede sonuncu olmak için kaydımı yaptırdımSmile

Hedefim uzun mesafeler olduğu için 3 e 1 nefes olayını denemiyorum bile(kendimi bildim bileli nefesim zayıftır zaten) Bir de havuz yeterınce kucuk olduğu için donuslerde olabildiğince duvardan destek almadan yüzüyorum özellikle.


Düzenleyen mitomisin - 18 Sep 2017 Saat 12:50am
Yukarı Dön
Quanta 50 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 09 Jul 2017
Durum: Aktif Değil
Points: 168
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Alıntı Quanta 50 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Sep 2017 Saat 4:00pm
Merhaba mitomisin aramıza hoşgeldiniz. Videonuzu izledim, tamamen kişisel yorumlarımı iletmek istiyorum.

    Tempolu bir yüzüş biçimi yakalamışsınız. Ama bu tempolu olma halini ve görüntüsünü kendinize has ayak vuruşunuz nedeniyle kazanıyor da olabilirsiniz!. Bu tarz ayak vuruşu genel bilinen ilkelere çok aykırı ve sizi yavaşlatacı etkisi kesin, yorucu olduğu da şüphesiz. Ayaklarınız dizden fazlasıyla kırarak , dizden topa tekme atar gibi yaptığınız- neredeyse yukarıdan aşağıya- ayak vuruşu sizi ileri doğru itemez. Asıl teknik kalçalardan vurulan ve dizlerin çok az büküldüğü su yüzeyine neredeyse paralel yapılan ritmik vuruşlar şeklindedir.  

    Ayrıca sizin ayak vuruşları çok sert gözüküyor oysa ki serbest stilde özellikle ayak bileklerinde ve hatta diz altında tümüyle esnek, yumuşak  olunması gerekiyor. Uyguladığınız kuvveti doğru stile aktarınca , bence, kısa zamanda hız  ve etkinlik kazanacaksınız. İnternette ve özellikle YOUTUBE da olan yüzme tekniği videolarında önceliği serbest ayak nasıl vurulur  ve genel serbest stil öğrenme metodlarına yoğunlaşın ve sabırla suyun içine tekne atar stili bırakmaya çabalayın. Türkçe olarak bildiğim Serkan Özkeskin in youtube da videoları var tavsiye ederim . İngilizce ve diğer dillerde sayısız yayın var. 
 
        https://www.youtube.com/channel/UC8HQf8S-o2x-Od5W0NBm9aw

   Bir yüzme (ayak)  tahtası  almanızda (aslında köpükten yapılma dikdörtgen bir blok adı böyle kalmış aklımda), özellikle ayaklarınızı doğru vurma konusunu önemsiyecekseniz fayda var, zira bu ayak vuruşunu  iki elinizi sadece önünüzdeki köpüğü sürekli tutarken yaptığınızda ileri gitmenizin pek mümkün olmayacağını tahmin ediyorum.  Ayak tahtasıyla, yani yalnız ayak vuruşları ile hızla ilerliyebilene dek ayak vuruşunu düzeltmek lazım derim. 
 
       Bir başka yolda (benim en kişisel olarak en çok önereceğim) bacaklarınızı hiç vurmadan birbirlerine paralel suyun yüzeyinde ve kasmadan yanyana  tutarak sadece kolla yüzmeniz olabilir. Bu arada bulabilirseniz Pull Bouy denilen ve ayaklarınızın kasıklarınızın arasına koyarak tuttuğunuz kaldırıcı köpükten faydalanarak yalnızca kol kullanarak yüzmek olabilir, KOL yüzmek diyoruz kısaca!. Ben kollarımı güçlendirmek ve ritim duygusunu geliştirmek için uzun süre bu şekilde KOL yüzüyorum.

    Şimdilik yüzme olanağı bulduğunuz havuz videodaki ise zaman ölçüp bizimle paylaşmak bana göre fayda getirmez. Dereceleriniz zaman zaman ölçün tabii ve kendi gelişmenizi kendi önceki derecelerinizle karşılaştırıp hep iyileştirmeye çalışın derim örnek sizin videodaki havuzda sözgelimi 3 kere git geli 5 dakikada yapabildiyseniz rahatça 4 dk 45 sn de yapabilene kadar sabırla çalışmak hedef olabilir, İntervale çevirmek için bu örnek şartlarda kaçta bitirdiyseniz 6 dk dolana kadar bekler, dinlenir ve ikincisine başlarsınız.  Ama zamana aşırı  konsantrasyonu, iki boyu en hızlı şu kadar saniyede gittim vs gibi önermem. Kışın 25 m lik ya da 50 m lik bir havuza geçerseniz dereceleriniz hakkında yorum yapıp kendi derecelerimiz verir karşılaştırırız tabii ki.  Su geçirmez kolay okunur basit ve kronometreli bir kol saatini bu aşamada , kullanmıyorsanız, öneririm.

    Kollarınız gelişme gerektiren bazı şeylere ve ayak vuruşunuzdaki temel hataya rağmen su da genel duruşunuzu şahsen oldukça beğendimSmile, her yüzücünün, hepimizin, stillin her aşamasında geliştirmesi gereken şeyler var teker teker uğraşırken, kollarınızı atış,çekiş ve döndürüş biçiminiz ve nefes ritmi vs ye de sıra gelir. Nefes zayıflığı açık su yüzücüsü için yenilmesi gereken bir zayıf nokta. Nefes aldıktan sonra kafanız suyun içindeyken en azından burnunuzdan nefesinizi suya vermeniz ve bu işleme tekrar nefes almak için kafanızı döndürene kadar devam etmenizi öneririm. Bunu yalnızca nefes alma tekniğinizi geliştirme anlamında doğru diye söylemiyorum, suyun içine doğru ve suyun uyguladığı basınca karşı nefes vermek, yoğunca nefesinizi üflemek, yorgunluğu azaltır ve sizi nefesiniz tıkandığı, azaldığı hissinden uzaklaştırır. Yüzücüler antreman esnasında dinlenirken dahi suya , suyun direkt içine, nefes vererek dinlenirlerse, interval çalışmasına geçtiğinizde örneğin, dinlenme daha verimli ve etkili olur. 

   Şu an ki havuzunuzun boyu standart olmadığı için bir interval çalışması önermek doğru olmayabilir ama interval çalışmasının ana ilkelerini öğrenip insan her şarta rahatça uygulayabilir.  Açık su yüzücülerine çok iddialı (yani hızlı) derecelerle ve kısa mesafelerle değil ama orta antreman mesafeleri (200 m, 400 m ya da 800 m)  ve kısa dinlenme varalığı verecek şekilde tasarlanmış interval çalışmaları önerildiğini hem okudum hem de kendim o şekilde uygulayıp çok faydasını gördüm. Ben 4 x 400 m yi her dörtyüzü 8 dakika intervalinde yüzerek yapmaya çalışıyorum. Bu şekilde  7 dk 30 sn de bitirirsem sadece 30 sn dinlenip bir sonraki 400 m ye başlamam gerekiyor. Bu set bitince kendimce uygun bulduğum en fazlasıyla  2 dakika gibi daha uzunca bir ara verip başka bir egzersize, sete geçiyorum.
   
       Önereceğim imkansız ya da çok zor hedeflerden çok antreman yaptığım gün için zor da olsa ve kılı kılına da olsa başarıyla  uygulayabileceğim interval çalışmasını belirleyip, ilerki günler veya haftalarda o çalışmayı artık iyice kolay yapar hale gelmeye başlayana kadar tekrarlamak. Bu süreçte ufak ayarlar ve değişikliklerle çalışmayı faydalı kılmanın bence hiçbir zararı yok. Sonrasında hedefi biraz daha geliştirip benzer bir dönemden yine geçmek ve böyle devam etmek. Tabii bazen bıkkınlığı engellemek için örnek az önce verdiğim seti arada  8 x 200 m ile  değiştiriyorum, örneğin. 
    
      Yüzme sabır sporudur az zamanda kolay gelişmeler beklememek lazım (az zamanda hızlı ve beklenmedik gelişmeler oluyor zaman zaman ama onlara fazla güvenmemekte fayda var!) ama severek ve ciddiye alınarak yapılırsa gelişmenin ve güçlenmenin kaçınılmaz olduğu bir spordur!.  

    Bir yüzme antrenörü bulup düzenli bir şekilde kedisiyle tercihen bireysel çalışabilseniz her antremanda olmasa da düzenli aralıklarla, en doğru ve hızlı gelişim olur. Ama bu imkan yoksa bol ve tekrar tekrar video izleyin, fiziksel olarak güçlü ve kondisyonlu olun ve her yüzme antremanı öncesi o günün hedeflerini belirgin şekilde belirleyip büyük oranda uygulamaya çalışın. Görsel biçimde kendinizi doğru ve yeni biçimlerde yüzerken sık sık hayal etmenizi dahi samimiyetle öneriririm. Ayrıca yüzme antremanı öncesi muhakkak 10 ila 15 dakika adele ve eklemleriniz  ısıtmanızı, eğer yapmıyorsanız şidetle öneririm zira çalışmanın verimini kesinlikle artırır. Antreman öncesi ve uzarsa sırasında su ve elektrolitli sıvılar da alın vucüt bu sayede antremandan maksimum verimi alsın, zarar  da görmesin. Bazı gelişmeler başardığınızı hissettiğinizde yine videosu çektirip inceleyin seyrettiğiniz vbideolardaki yüzücülere  daha da benzediğinizi hissedip motive olacaksınız. Tongue Bizimle de paylaşırsınız gerek görürseniz.

   Umarım bir şekilde  faydası olur söylediklerimin. Sorunuz olursa elimden geldiğince öneride bulunmaya çalışırım, iyi yüzmeler. Smile  Alaçatı'da da başarılar, hedefiniz yarışı başarıyla  tamamlamak ve ilk tecrübe olmalı, eminim çok seveceksiniz. Alaçatı'nın tuzlu suyu sayesinde havuza göre daha kolay ve hızlı yüzebileceksiniz. Wink 
     
  
Yukarı Dön
mitomisin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 18 Sep 2017
Durum: Aktif Değil
Points: 213
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı mitomisin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Sep 2017 Saat 5:30pm
Sn @Quanta 50 zaman ayırıp bana açıklayıcı bir yorum yaptığınız için çok teşekkür ediyorum. Önerilerinizi dikkate alıp mutlaka uygulayacağım, kış için yazılacağım yarı olimpik havuzda ayak antremanlarına başlayacağım, bu havuzda devam ederken söylediğiniz gibi yanlış ayak vuruşu yapacağıma şimdilik hiç yapmamak en doğrusu sanırım. 

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Alaçatı da alacağım iğrenç dereceyi ve zaman içinde eğer sağlayabilirsem yapacağım gelişmeyi paylaşıcam:)

Tekrar çok teşekkürler
Yukarı Dön
Metela View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 16 Jun 2016
Konum: istanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 285
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Alıntı Metela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Sep 2017 Saat 5:57pm
quanta 50 arkadaş çok güzel açıklama yapmış, benim tek diyeceğim nokta şu 1 yılda başarabilirsiniz, yeter ki düzenli ve doğru antrenmanları yapın, dereceleriniz kötü değil, eğer profesyonel bir yüzme geçmişiniz yoksa bu derecelere takılmayın, inanın bir anda bu dereceleriniz çok değişebiliyor, kendimden biliyorum, ben de bir senede boğaz yarışına hazırlandım, bir kere eleme zorluğu vardı, onu geçtim sonra hiç tezahür edemediğim 6,3 km yi yüzdüm, 1sa13 dk'da bitirdim. bu işlere ilk başladığım 50 metre havuzun yarısını yüzemiyordum, 8-9 ay hiç yarış ile ilgili düşüncem yoktu, imkansız diyordum, normal yüzmeye çalışıyordum sonra bu iş için 1 yıl hazırlandım ve oldu, gerçekten de benim için eleme derecesi olmasa da genel yarış harika geçti. bundan sonra umarım bir aksilik olmazsa bahardan itibaren birçok yarışa katılacağım, yani bir yerden tutup başlayın, antrenmanlarınıza dikkat edin, çok şey değişiyor. başarılar..
Yukarı Dön
Metela View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 16 Jun 2016
Konum: istanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 285
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Alıntı Metela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Sep 2017 Saat 6:03pm
video ile ilgili ufak bir eleştiri yapayım, bacaklar konusunda zaten eleştiri söylenmiş, dönüş konusu da zaman açısından çok önemli, sizin dönüşler neredeyse hiç yok, çok zaman kaybediyorsunuz, kafanız yukarıda, takla atmasanız bile dönüşlerde çabuk dönüp su altında dolphin tekniği dediğimiz teknikle  ilerleyerek ,3-5 metrede su yüzüne çıkmanız yüzmenizin ivmesini devam ettirir. Doğru takla tekniğini de yapabilirseniz ki ben halen deniyorum, çok daha önemli avantaj elde ediyorsunuz, bir de malum ciğerleri genişletme var, bu antrenman ve nefes teknikleri gerektiriyor, naçizane tavsiyelerim bunlar.Düzenleyen Metela - 18 Sep 2017 Saat 6:05pm
Yukarı Dön
mitomisin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 18 Sep 2017
Durum: Aktif Değil
Points: 213
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı mitomisin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Sep 2017 Saat 7:00pm
Sn @Metela değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Ben suya dalmak dışında hiç bir şey bilmiyordum 1.5 ay oncesine kadar, sizin gibi güzel örneklerin olması motivasyonumu arttırdı doğrusu. Boğaz yarışı için sizi tebrik ediyorum. Insallah günün birinde ben de o mesafeleri yüzebilirim

Havuzlarda dönüşlerde takla olayından bahsetmiştim aslında. Havuz zaten 18 metre ve yeterınce kısa, bir de takla veya duvardan kendimi ittirme olayını yaparsam bu boyutu daha da kısaltmış oluyorum. Bunun yanında herhangi bir havuz etkinliğinde yüzmeyi düşünmüyorum. Amacım olan açık su yüzme yarışlarında herhangi bir duvardan destek alamayacağıma göre bu yaptığım daha mantıklı gibi geliyor bana, bilmem katılır mısınız?


Düzenleyen mitomisin - 18 Sep 2017 Saat 7:01pm
Yukarı Dön
Metela View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 16 Jun 2016
Konum: istanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 285
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Alıntı Metela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Sep 2017 Saat 9:42pm
rica ederim, eğer boğaz yarışına katılmak istiyorsanız ki cidden açık deniz yüzen herkes boğazda yüzmek ister, mutlaka elemelere katılmak ve geçmek zorundasınız, 800 metre elemesi olimpik havuzda yapılıyor, yok beni boğaz yarışı ilgilendirmiyor diyorsanız tabi ki dediğiniz konuda haklısınız.

Düzenleyen Metela - 18 Sep 2017 Saat 9:42pm
Yukarı Dön
mitomisin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 18 Sep 2017
Durum: Aktif Değil
Points: 213
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı mitomisin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Sep 2017 Saat 10:18pm
Sn Metela tabi gönül ister Istanbul boğazında yarışmayı ama 800 metreyi 22 dakikada yüzen biri olarak eleme olayı çok gözümü korkutuyor ve şu an onu hayal dahi edemiyorum. Havuz elemesi olmadığı için Çanakkale boğazı daha mantıklı bir hedef gibi göründü gözüme. Tabi öncesinde bol bol antreman şart.

Bu arada bugün intervalli antreman denedim ilk kez.
150 metre ısınma
12x110 3:30 içinde(2.30 la başladım 2.58 le bitirdim, tempo hissim olmadığı ve nefes kapasitemi bilmediğim için süreler azalacağına arttı)
180 metre soğuma

Süreler çok kötü biliyorum ama azmin elinden hiç bir şey kaçmaz. Bu antremanı önümüzdeki 2 hafta haftada 4 kere yapıp süremi iyileştirmeye çalışıcam bakalım nolucak(mümkünse 3 dk içinde 2.30 tempoya  inmek  istiyorum)
Yarış öncesi son hafta 2 kez 1500 yüzüp yarışa gidicem. Yarış sonrası yarı olimpik havuza başlayıp drillerle ve yardımcı aletlerle(el paleti, pull buoy, ayak tahtası vs) antremanlarımı zenginleştirmeyi planlıyorum.

Not: Bu antremanları buraya yazmamım amacı zaman zaman dönüp bakmak, herhangi bir gelişim var mı diye kendimi izlemek aslında. Antremanlarımın ve sürelerimin komik göründüğünü biliyorum


Düzenleyen mitomisin - 18 Sep 2017 Saat 10:26pm
Yukarı Dön
mitomisin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 18 Sep 2017
Durum: Aktif Değil
Points: 213
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı mitomisin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Sep 2017 Saat 8:07pm
Son antremanin üstüne 2 antreman daha yaptim.
Son antremanim şu şekilde oldu
360 metre isinma(kurbaga+yavas serbest)
14x110 metre 3:10 icinde(ilk 6 tur 2.26-2.40 arasi, sonraki 6 tur 2.40 2.50 arasi son 2 tur 2.30)
360 metre soguma(kurbaga+yavas serbest)
Toplam 2260 metre

Biraz gelisim yasadim acikcasi ve onceki antremandaki kadar da nefes nefese kalmadim.. boyle gidersem 2.30 tempo 3.00 icindeyi 1 haftada yakalarim gibi geliyor. Bir kac ay icinde hedef 2.00 tempo 2.30 icinde olucak insallah. Sonra intervalin mesafelerini artirmayi planliyorum. Bu arada yaris sonrasi ayak ve teknik antremanlarina baslanicak o aklimdaDüzenleyen mitomisin - 22 Sep 2017 Saat 8:09pm
Yukarı Dön
Metela View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Kayıt Tarihi: 16 Jun 2016
Konum: istanbul
Durum: Aktif Değil
Points: 285
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Alıntı Metela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Sep 2017 Saat 1:32pm
bence yeni başlayan biri olarak 2260m ciddi rakam, bu kadar yüzmek her kişinin fiziksel durumu, spor geçmişine göre iyi de gelebilir, kötü de, eğer çok spor geçmişiniz yoksa ya da baya bir ara vermişseniz 1000-1500 m arası antrenman yapmanızı tavsiye ederim, mesafeleri uzun tutmak başlarda iyi gelsede zamanla vücut yorulabiliyor, 1000-1500m haftada 4 gün yüzseniz bence yine aynı verimi alabilirsiniz, yeter ki programınızı düzenli belirleyin, ayrıca yüzmenin yanına yarım saat birsaat arası, yürüyüş, koşu türü ya da karın çalışmaları da ekleyebilirsiniz.

gördüğüm kadarıyla dediğim gibi dereceleriniz gelişiyor, eminim daha da gelişecek, yeter ki düzenli yapmaya devam edin, teknik için de mutlaka bilen birini bulun derim gerekirse, 1-2 ay profesyonel bir eğitim alın.


Düzenleyen Metela - 23 Sep 2017 Saat 1:33pm
Yukarı Dön
mitomisin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 18 Sep 2017
Durum: Aktif Değil
Points: 213
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Alıntı mitomisin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Sep 2017 Saat 8:05pm
Sn Metela inanin antremani bitirdigimde biraz daha yuzse miydim diye düşünüyordum. Malum 14 gün sonra yaris var biraz gaza geldim sanirim.1500 metreyi yuzebilecek miyim acaba telasesi var. Kerteriz alma konusunda bir tecrubem yok, kalabalikta nasil hareket edecegimi bilmiyorum. Bu denli eksikleri olan biri olarak yarista nefes konusunda zorlanmamam gerektigi dusuncesiyle hareket ediyorum.Denizde 2 hafta once 1.4 km yuzusumde inanilmaz zorlandim cunku, flashbackler yasiyorum su anda :) Tecrubelerinizi gozonune alarak mesafeleri yaris sonrasi kisalticam. Zaten su ara her sey yarisi bitirmeye ve nefes gelistirmeye endeksli, yaris bitsin olabildigince teknige yuklenicem. Yetersiz kalirsam da profesyonel destege de basvurucam( bu konuda bulundugum sehirde imkanlar ne kadar mevcut bilmiyorum tabi-Balikesir).

Onerileriniz icin tesekkur ederim

Düzenleyen mitomisin - 23 Sep 2017 Saat 10:01pm
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 12>
  Share Topic   

Forum Atla Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 1,285 Saniyede Yüklendi.