Sayfayı Yazdır | Close Window

Yüzme antrenörü nasil olunur ?

Nereden Yazdırıldığı: yuzuyoruz.com
Kategori: Yüzüyoruz > Forumlar
Forum Adı: Antreman Arkadaşı Ara
Forum Tanımlaması:
URL: http://www.yuzuyoruz.com/forum_posts.asp?TID=1764
Tarih: 09 Jul 2020 Saat 10:35pm
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com


Konu: Yüzme antrenörü nasil olunur ?
Mesajı Yazan: Meryem
Konu: Yüzme antrenörü nasil olunur ?
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 3:28pm
Yaş farketmeksizİn sevdiğimiz için yüzme antrenörü olmak istersek nasıl.bir yol izlememiz gerekir düzenli oalrka yüzmeye giden biriyim araştırdığımda 18 ile 50 yaş sınırları aRasinda olunabilirmis üniv mezunuyum BESYO falan değil ama.gene de yüzme hocalarını gördükçe sertifikalı olduklarını düşünmeye başladım ama araştırdım hiç net bir açıklama görmedim ne yapmak.lazim nereye başvurmak.nasil.bir eğitimde n gecmek.lazim?Cevaplar:
Mesajı Yazan: batubay
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 4:01pm
her yıl yüzme federasyonu bir antrenörlük sınavı yapıyor; 4 stili de 50 şer metre olarak yüzüyorsunuz. Stil, dönüşler, suya girişten not veriliyor. Toplam barajı aştığınızda sertifikanızı alıyorsunuz. Geçen yıl Fenerbahçe tesislerinde yapıldı sınav. TYF websitesinden bakabilirsiniz.


Mesajı Yazan: batubay
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 4:03pm
http://www.tyf.gov.tr/haber/yuzme-aday-hakem-kurs-duyurulari.html

Mesajı Yazan: batubay
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 4:05pm
pardon bu hakemlikmiş, muhtemelen bir kaç haftaya antrenörlük duyurusu da yapılır. Bu websitesinden kontrol edebilirsiniz.


Mesajı Yazan: batubay
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 4:08pm
geçtiğimiz sene 2017 ekim ayında açılmış kurs. Muhtemelen bu yılda aynı zamanlarda açılır.

http://rekreasyon.org/yuzme-1-kademe-yardimci-antrenorluk-kursu/


Mesajı Yazan: Meryem
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 5:25pm
Yaş önemli.mi.ben 38 yaşındayım.yani araştırdım.ben de bir kaç gündür bunun için özel.kurs yok yani yanlış mı anlıyorum ben kendimimkanlarimla dört stili de öğreniyorum sonra düzenlenen sınavlara katılıp değerlendiriliyorum.oyle mi?


Mesajı Yazan: Meryem
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 5:27pm
Cevaplar için teşekkür ederim.bu arada


Mesajı Yazan: batubay
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 5:39pm
öğrenebilirsiniz tabii ki. Ama son derece uzun bir zaman sürebilir. günde 2-3 saatinizi su da geçirmeniz gerekir diye düşünüyorum en az 8-10 ay. fakat profesyonel yardım almak daha doğru olabilir. size hatalarınızı görüp sizi sürekli geri besleme yöntemiyle eğitecek birilerinize ihtiyacınız olur. yüzme son derece teknik bir spor, dolayısıyla çok fazla tekrar gerektiriyor.


Mesajı Yazan: Meryem
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 5:54pm
Şimdi.ben 7 8 yıldır düzenli olarak kendi halinde serbest seans yüzmeye hep gidiyorum hatta sıkılıp aynı havuza gitmekten başka havuzlara da gidiyorum ve gördüğüm şey yüzme hocalarının hiç birisinin suya girmemesi ve yaptığı işi sevmemesi yani disradan bakinca öyle anlaşılıyor oyuzden araştırmaya başladım benden tabiki cok kucukler hocalara ya da bana yakın yaş grubu olanlar da var ama.hepsinde aşık süratlilik isteks izlik anlamış değilimbendeki istek.sevgi onlarda yok araştırınca acaba olabilir mi.diye düşündüm kendi isyerim.var zaten sertifika olması benim micin sadece bir artı.olur belki yari zamanli çalışma imkanım.olur severek yaparım.


Mesajı Yazan: Meryem
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 6:02pm
Hocaya soruyoruz hocam.takla.nasil.atilir sana gösterirsek.baskalri da.ogrenmek.ister diye bana uyarı yapıyor gulumseyerek nasıl. eğitmen olmak bu yani bunlarin ben yıllardır her havuzda gördüm.ama çoğunun sertifikasının bile olduğundan şüpheye düşüyor insan anlamsiz geliyor bu şekilde olmamalı bu kişiler naisl.olmus da bu aşamalardan geçip de sertifika almaya hak.kazanmis diye düşünüyor insan


Mesajı Yazan: batubay
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 6:33pm
Bu gördüğünüz durum sadece yüzme antrenörlüğüne has bir durum değil. Bu coğrafyada yaşayan insanların tüm sektörlerdeki hali. Bende bu sebeple ders almadan kendim öğrendim yüzmeyi. çoğu besyo mezunu ve genelde çift spor dalı eğitimi alıyorlar. Fakat kendilerini geliştirmedikleri için uzun vadede kapsamlı bir eğitim beklemek hayalcilik olur. Ayrıca Besyo mezunları sertifika için sınava girmiyorlar. Dolayısıyla bir çoğunu suda göremezsiniz. Muhtemelen akıcı ve rahat şekilde yüzenleri çok azdır. Ki bu durumu kendi gittiğim havuzdan biliyorum. Yüzme hocalarının hepsini yüzerken görme şansım oldu kendi gittiğim havuzda. Fakat bu işe gönül verdiyseniz atayüzme'yi veya Fenerbahçe kulübünü tercih edin derim. bu iki kurum yüzme antrenörü yetiştiriyorlar diye biliyorum. Hocalarının bir çoğu akredite sporcular veya onların kendi antrenörleri. 


Mesajı Yazan: Meryem
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 6:55pm
Ben 2008 de kursa gittim 2 ay zaten standart bir eğitim oluyor.her yerde aynı diğer stilleri de öğretmiyorlar kelebek.kurbagalama yok zaten   sonrasında da Gide gele cok sevdim zaten ilgim vardi ama çok geç imkanım oldu neyse yarın Tozkoparan a bir gidip sorucam orası da yüzüme federasyonuna bağlıymış ama yüzücü yetiştiriliyor burada sertifika amaçlı değil dediler insan sormaya bile.utaniyor bu yaşta şaşırmış falan derle diye ama hocaları gördükçe insana bir azim.geliyor ama onların sertifika almak için sınava girmediklerini söylediniz kafam.karisti ozamn sınavlara kim giriyor bizim.gibiler mi😂 ben de bir kaz kez gördüm.hocalardan birini yüzerken balta gibi atıyordu kulacini esneklik ten yoksun ama bence buna müsade edilmemeli sırf BESYO mezunu diye bransi yuzMe olmayan birinin orada işi ne beni geçin çocuklara bu kişiler eğitim.veriyor işin ehli olmayan kişilerden nasıl başarılı çocuklar yüzücüler çıkacak balık.bastan kokmuş.bu ülkede işimiz zor☹️


Mesajı Yazan: batubay
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 7:18pm
besyo mezunları temel eğitim olarak seçtikleri dallara ilişkin bilgi alıyorlar. Su topçuları da kötü yüzer, çünkü stilleri kötüdür ama yüzerler. Böyle düşünmek lazım. Hepsi kötü veya hepsi iyi olamaz. fakat ilginiz olması önemli tabii ki. Ben kitap okuyun derim. İngilizce biliyorsanız işiniz daha kolay. Konuya ilişkin detaylı ve çok amaçlı kitaplar mevcut. Ben okuyarak yüzme öğrendim. Teknik sporlarda konuya ilişkin daha fazla bilgi gerekiyor. Ne kadar çok detaya hakim olursanız o kadar hızla tekniğiniz gelişir. Antrenörlük için de aynısı geçerli. Bende antrenörlerin kullandığı kitaplarda mevcut. Onlar yüzücü yetiştiriyorlar, haklısınız. Antrenör yetiştirmek başka bir iş başlı başına tabii ki.


Mesajı Yazan: Meryem
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 8:36pm
Ben şimdi gidip kelebek ve kurbağalamayi öğrensem bu sınava gireceğimi belirtip hocasından öğrensem zamanı geldiğinde doğrudan başvurabiliyor muyum bu sınava antrenörlük sınavına yoksa öncesinde birsertifikaya da gerek var mı daha da kafa utulemeyeyim.


Mesajı Yazan: batubay
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 8:39pm
herkes başvuru yapabilir. sağlık raporu almak yeterli aile hekiminden. ve başka belgelerde isteniyor. Fakat şunu unutmayın, bu sınav ve kursun bir kontenjanı var. ilk yüzme testinde örnek veriyorum; siz ve bir başka sporcu aynı puanı alıp kontenjanın sonuna aday olursanız, spor eğitimi, spor geçmişi gibi kriterlere bakarak sizi eliyorlar. bu detayı aklınızda bulundurun.


Mesajı Yazan: Meryem
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 8:51pm
Evet bunları okudum zaten eleyici kriterler bunlar spor geçmişi vs yaşı burdan da anladık.ki havuzlarda eğitim veren hocaların hepsi benim.gorduklerim besyo mezunu bransi yuzMe olmayan tecrübesiz ve atanmayı bekleyen kişiler sürekli değişiyor zaten hocalar orada eğitim.vermek.icin besyo mezunu olmak.ssnirim yeterli yani
O zaman pek mumkun değil gibi başvuruların az olması gibi bir ihtimal de yoktur az da olsa çok da olsa egitimliler başvururl zaten


Mesajı Yazan: batubay
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 8:58pm
eğer sertifika alırsanız siz gerçek anlamda bir antrenör olacaksınız. bir yüzme antrenörü arayan her işletmede çalışabilirsiniz. besyo mezunları genelde spor kulüplerinden ziyade genel spor salonları ve bunlara bağlı havuzlarda çalışırlar. ileri derecede eğitim ihtiyacı olmayan, yeni öğrenen yetişkin ve çocuklara ders verirler. fakat ileri seviyede eğitim sadece bir kısım insan tarafından tercih edilir. onlar genelde yüzme kulüplerini tercih ederler. yüzme kulüplerinde çalışan eğitimciler sertifikalı antrenör olurlar çoğunlukla. ki eğitim kalitesi de yükselir. çünkü birincil amaçları sporcu yetiştirmektir. sizde böyle işletmelere başvurabilirsiniz sertifika sahibi olduktan sonra. bunun için bir engel yok.


Mesajı Yazan: batubay
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 9:02pm
antrenörlük kursuna genelde besyo mezunu olmayan akredite yüzücüler ve yüzmeye sonradan gönül veren yetişkinler katılır. yani gönüllülük esastır. çünkü besyo mezunları sertifika ihtiyacı yok. fakat yüzme eğitmeni ile yüzme antrenörü farklı şeyler. belki bir kısmı alıyordur, ama genelde diplomaları spor eğitmeni olmaları için yeterli. sizin içinde katılım ve sertifika almak mümkün. ben bir olasılıksız durum göremiyorum. 


Mesajı Yazan: Meryem
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 9:29pm
Bu çok daha aydınlatıcı ve güzel bir cevap oldu nasıl teşekkür edeyim bilemedim siz de yüzmeye gönül.veren birisiniz ya da eğitmen mi her ne işle ugrasiyorsaniz emeğinize ve sabrınızı sağlık.twsekkur ederim.


Mesajı Yazan: batubay
Mesaj Tarihi: 28 Mar 2018 Saat 9:31pm
ben teşekkür ederim. başarılar.


Mesajı Yazan: Alperre12
Mesaj Tarihi: 29 Mar 2018 Saat 9:22am
Hocam benim aklımdan geçenleri okumuşsunuz, ben de 35 yaşında yüzmeye 5 yıl önce başlamış birisi olarak olarak bireysel çalışarak yüzmemi geliştirmeye çalışıyorum. Bir kaç yıl önce gençlik spor il müdürlüğünün sayfasında hakemlik ilanı gördüğümde  yüzme hakemliği seminerine gidip hakem olmuştum 2 yıl aktif olarak hakemlik yaptım(şu anda gitmiyorum) ancak ben de yüzmeyi öğretenleri gördükçe daha iyisini yapabileceğimi düşünüyorum. 
1. derece yüzme antrenörlüğü kursu açıldığından haberimiz olursa bu başlıkta duyurusunu yaparız. Sayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk