Sayfayı Yazdır | Close Window

Yüzme konusunda önerilerinizi bekliyorum

Nereden Yazdırıldığı: yuzuyoruz.com
Kategori: Yüzüyoruz > Forumlar
Forum Adı: Yüzme Deneyimlerini Paylaş
Forum Tanımlaması:
URL: http://www.yuzuyoruz.com/forum_posts.asp?TID=1728
Tarih: 05 Aug 2020 Saat 9:34am
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com


Konu: Yüzme konusunda önerilerinizi bekliyorum
Mesajı Yazan: mitomisin
Konu: Yüzme konusunda önerilerinizi bekliyorum
Mesaj Tarihi: 18 Sep 2017 Saat 12:43am
Bir süredir takip ettiğim ve çok istifade ettiğim yüzüyoruz.com forumlarına bugün cesaretimi toplayıp kayıt oldum. Hepinize selamlar

32 yaşındayım, boyum 1.92 kilom 101. Zamanında 8 ay amatör olarak boks yapmış olma dışında herhangi bir spor geçmişim yok. Bel fıtığım sebebiyle ne zaman spor yapmaya kalksam kendimi belli bir zaman sonra 2 büklüm yatıyor halde buluyorum ve devamlılık sağlayamıyorum. Bu sebeple 1.5 ay önce yüzmeye başladım.

Yüzdüğüm havuz 18 metre(düne kadar havuzun boyunu bilmiyordum) İlk antremanım 8x36 şeklindeydi ve gerçekten bitiremiyordum(ben 8x50 sanıyodumOuch). Nefes almayı ve tekniği biraz(!) öğrenerek bu 1.5 aylık süreçte mesafe konusunda biraz gelişim yaşadım.  En son havuzda 1300 metreyi 38 dakikada yüzdüm :S Denizde de 1.4 km yi 41:50 de geçtim. Biraz forumu araştırınca bu derecelerin çok çok kötü olduğunun farkına vardım. Şu anki antremanlarım havuza gir yüzebildiğin kadar yüz ve çık şeklinde. Bunu intervalli antremanlarla değiştirmek istiyorum fakat forumda benim kadar kötü seviyede bir yüzücü olmadığı için örneğin resa üstadın 12x100 metreli antremanlarını nasıl bir pace de yüzmem gerektiğini bilemiyorum. Bugun deneme olsun diye benim için hızlı bir tempoda 90 metre yuzeyım dedim sonuç 2 dakika.

Bir diğer konu ise tekniğim. Herhangi bir eğitim almadığım ve bana geri bildirim verebilecek bir antreman arkadaşım olmadığı için tekniğim çok kötü ve bir gelişim de yaşamıyorum. Bu sebeple bugun kendimi videoya cektirdim. Öncelikle ayaklarımı rezil bir biçimde çırptığımın farkındayım ve  nefes alırken kafamı cok kaldırdığım nefes aldığım tarafındaki karşı kulacı dibe batırıyorum gibi geliyor. Biraz uzak çekim olsa ve su altı görüntüleri olmasa da değerli üstadların gördükleri yanlışları bana söylemelerini rica ediyorum
https://www.youtube.com/watch?v=xEbqf2vHkvI

Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum
Cevaplar:
Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 18 Sep 2017 Saat 12:48am
Bu arada hedefim uzun mesafe açık su deniz yarışlarına katılmak, hatta mümkünse gelecek yaz bir çanakkale geçişi yapabilmek(bu kadar gelişimi 1 yılda sağlayabilir miyim bilmiyorum tabi). 18 gün sonra alaçatıda bir açık su yüzme yarışı var. 1500 metrede sonuncu olmak için kaydımı yaptırdımSmile

Hedefim uzun mesafeler olduğu için 3 e 1 nefes olayını denemiyorum bile(kendimi bildim bileli nefesim zayıftır zaten) Bir de havuz yeterınce kucuk olduğu için donuslerde olabildiğince duvardan destek almadan yüzüyorum özellikle.


Mesajı Yazan: Quanta 50
Mesaj Tarihi: 18 Sep 2017 Saat 4:00pm
Merhaba mitomisin aramıza hoşgeldiniz. Videonuzu izledim, tamamen kişisel yorumlarımı iletmek istiyorum.

    Tempolu bir yüzüş biçimi yakalamışsınız. Ama bu tempolu olma halini ve görüntüsünü kendinize has ayak vuruşunuz nedeniyle kazanıyor da olabilirsiniz!. Bu tarz ayak vuruşu genel bilinen ilkelere çok aykırı ve sizi yavaşlatacı etkisi kesin, yorucu olduğu da şüphesiz. Ayaklarınız dizden fazlasıyla kırarak , dizden topa tekme atar gibi yaptığınız- neredeyse yukarıdan aşağıya- ayak vuruşu sizi ileri doğru itemez. Asıl teknik kalçalardan vurulan ve dizlerin çok az büküldüğü su yüzeyine neredeyse paralel yapılan ritmik vuruşlar şeklindedir.  

    Ayrıca sizin ayak vuruşları çok sert gözüküyor oysa ki serbest stilde özellikle ayak bileklerinde ve hatta diz altında tümüyle esnek, yumuşak  olunması gerekiyor. Uyguladığınız kuvveti doğru stile aktarınca , bence, kısa zamanda hız  ve etkinlik kazanacaksınız. İnternette ve özellikle YOUTUBE da olan yüzme tekniği videolarında önceliği serbest ayak nasıl vurulur  ve genel serbest stil öğrenme metodlarına yoğunlaşın ve sabırla suyun içine tekne atar stili bırakmaya çabalayın. Türkçe olarak bildiğim Serkan Özkeskin in youtube da videoları var tavsiye ederim . İngilizce ve diğer dillerde sayısız yayın var. 
 
        https://www.youtube.com/channel/UC8HQf8S-o2x-Od5W0NBm9aw

   Bir yüzme (ayak)  tahtası  almanızda (aslında köpükten yapılma dikdörtgen bir blok adı böyle kalmış aklımda), özellikle ayaklarınızı doğru vurma konusunu önemsiyecekseniz fayda var, zira bu ayak vuruşunu  iki elinizi sadece önünüzdeki köpüğü sürekli tutarken yaptığınızda ileri gitmenizin pek mümkün olmayacağını tahmin ediyorum.  Ayak tahtasıyla, yani yalnız ayak vuruşları ile hızla ilerliyebilene dek ayak vuruşunu düzeltmek lazım derim. 
 
       Bir başka yolda (benim en kişisel olarak en çok önereceğim) bacaklarınızı hiç vurmadan birbirlerine paralel suyun yüzeyinde ve kasmadan yanyana  tutarak sadece kolla yüzmeniz olabilir. Bu arada bulabilirseniz Pull Bouy denilen ve ayaklarınızın kasıklarınızın arasına koyarak tuttuğunuz kaldırıcı köpükten faydalanarak yalnızca kol kullanarak yüzmek olabilir, KOL yüzmek diyoruz kısaca!. Ben kollarımı güçlendirmek ve ritim duygusunu geliştirmek için uzun süre bu şekilde KOL yüzüyorum.

    Şimdilik yüzme olanağı bulduğunuz havuz videodaki ise zaman ölçüp bizimle paylaşmak bana göre fayda getirmez. Dereceleriniz zaman zaman ölçün tabii ve kendi gelişmenizi kendi önceki derecelerinizle karşılaştırıp hep iyileştirmeye çalışın derim örnek sizin videodaki havuzda sözgelimi 3 kere git geli 5 dakikada yapabildiyseniz rahatça 4 dk 45 sn de yapabilene kadar sabırla çalışmak hedef olabilir, İntervale çevirmek için bu örnek şartlarda kaçta bitirdiyseniz 6 dk dolana kadar bekler, dinlenir ve ikincisine başlarsınız.  Ama zamana aşırı  konsantrasyonu, iki boyu en hızlı şu kadar saniyede gittim vs gibi önermem. Kışın 25 m lik ya da 50 m lik bir havuza geçerseniz dereceleriniz hakkında yorum yapıp kendi derecelerimiz verir karşılaştırırız tabii ki.  Su geçirmez kolay okunur basit ve kronometreli bir kol saatini bu aşamada , kullanmıyorsanız, öneririm.

    Kollarınız gelişme gerektiren bazı şeylere ve ayak vuruşunuzdaki temel hataya rağmen su da genel duruşunuzu şahsen oldukça beğendimSmile, her yüzücünün, hepimizin, stillin her aşamasında geliştirmesi gereken şeyler var teker teker uğraşırken, kollarınızı atış,çekiş ve döndürüş biçiminiz ve nefes ritmi vs ye de sıra gelir. Nefes zayıflığı açık su yüzücüsü için yenilmesi gereken bir zayıf nokta. Nefes aldıktan sonra kafanız suyun içindeyken en azından burnunuzdan nefesinizi suya vermeniz ve bu işleme tekrar nefes almak için kafanızı döndürene kadar devam etmenizi öneririm. Bunu yalnızca nefes alma tekniğinizi geliştirme anlamında doğru diye söylemiyorum, suyun içine doğru ve suyun uyguladığı basınca karşı nefes vermek, yoğunca nefesinizi üflemek, yorgunluğu azaltır ve sizi nefesiniz tıkandığı, azaldığı hissinden uzaklaştırır. Yüzücüler antreman esnasında dinlenirken dahi suya , suyun direkt içine, nefes vererek dinlenirlerse, interval çalışmasına geçtiğinizde örneğin, dinlenme daha verimli ve etkili olur. 

   Şu an ki havuzunuzun boyu standart olmadığı için bir interval çalışması önermek doğru olmayabilir ama interval çalışmasının ana ilkelerini öğrenip insan her şarta rahatça uygulayabilir.  Açık su yüzücülerine çok iddialı (yani hızlı) derecelerle ve kısa mesafelerle değil ama orta antreman mesafeleri (200 m, 400 m ya da 800 m)  ve kısa dinlenme varalığı verecek şekilde tasarlanmış interval çalışmaları önerildiğini hem okudum hem de kendim o şekilde uygulayıp çok faydasını gördüm. Ben 4 x 400 m yi her dörtyüzü 8 dakika intervalinde yüzerek yapmaya çalışıyorum. Bu şekilde  7 dk 30 sn de bitirirsem sadece 30 sn dinlenip bir sonraki 400 m ye başlamam gerekiyor. Bu set bitince kendimce uygun bulduğum en fazlasıyla  2 dakika gibi daha uzunca bir ara verip başka bir egzersize, sete geçiyorum.
   
       Önereceğim imkansız ya da çok zor hedeflerden çok antreman yaptığım gün için zor da olsa ve kılı kılına da olsa başarıyla  uygulayabileceğim interval çalışmasını belirleyip, ilerki günler veya haftalarda o çalışmayı artık iyice kolay yapar hale gelmeye başlayana kadar tekrarlamak. Bu süreçte ufak ayarlar ve değişikliklerle çalışmayı faydalı kılmanın bence hiçbir zararı yok. Sonrasında hedefi biraz daha geliştirip benzer bir dönemden yine geçmek ve böyle devam etmek. Tabii bazen bıkkınlığı engellemek için örnek az önce verdiğim seti arada  8 x 200 m ile  değiştiriyorum, örneğin. 
    
      Yüzme sabır sporudur az zamanda kolay gelişmeler beklememek lazım (az zamanda hızlı ve beklenmedik gelişmeler oluyor zaman zaman ama onlara fazla güvenmemekte fayda var!) ama severek ve ciddiye alınarak yapılırsa gelişmenin ve güçlenmenin kaçınılmaz olduğu bir spordur!.  

    Bir yüzme antrenörü bulup düzenli bir şekilde kedisiyle tercihen bireysel çalışabilseniz her antremanda olmasa da düzenli aralıklarla, en doğru ve hızlı gelişim olur. Ama bu imkan yoksa bol ve tekrar tekrar video izleyin, fiziksel olarak güçlü ve kondisyonlu olun ve her yüzme antremanı öncesi o günün hedeflerini belirgin şekilde belirleyip büyük oranda uygulamaya çalışın. Görsel biçimde kendinizi doğru ve yeni biçimlerde yüzerken sık sık hayal etmenizi dahi samimiyetle öneriririm. Ayrıca yüzme antremanı öncesi muhakkak 10 ila 15 dakika adele ve eklemleriniz  ısıtmanızı, eğer yapmıyorsanız şidetle öneririm zira çalışmanın verimini kesinlikle artırır. Antreman öncesi ve uzarsa sırasında su ve elektrolitli sıvılar da alın vucüt bu sayede antremandan maksimum verimi alsın, zarar  da görmesin. Bazı gelişmeler başardığınızı hissettiğinizde yine videosu çektirip inceleyin seyrettiğiniz vbideolardaki yüzücülere  daha da benzediğinizi hissedip motive olacaksınız. Tongue Bizimle de paylaşırsınız gerek görürseniz.

   Umarım bir şekilde  faydası olur söylediklerimin. Sorunuz olursa elimden geldiğince öneride bulunmaya çalışırım, iyi yüzmeler. Smile  Alaçatı'da da başarılar, hedefiniz yarışı başarıyla  tamamlamak ve ilk tecrübe olmalı, eminim çok seveceksiniz. Alaçatı'nın tuzlu suyu sayesinde havuza göre daha kolay ve hızlı yüzebileceksiniz. Wink 
     
  


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 18 Sep 2017 Saat 5:30pm
Sn @Quanta 50 zaman ayırıp bana açıklayıcı bir yorum yaptığınız için çok teşekkür ediyorum. Önerilerinizi dikkate alıp mutlaka uygulayacağım, kış için yazılacağım yarı olimpik havuzda ayak antremanlarına başlayacağım, bu havuzda devam ederken söylediğiniz gibi yanlış ayak vuruşu yapacağıma şimdilik hiç yapmamak en doğrusu sanırım. 

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Alaçatı da alacağım iğrenç dereceyi ve zaman içinde eğer sağlayabilirsem yapacağım gelişmeyi paylaşıcam:)

Tekrar çok teşekkürler


Mesajı Yazan: Metela
Mesaj Tarihi: 18 Sep 2017 Saat 5:57pm
quanta 50 arkadaş çok güzel açıklama yapmış, benim tek diyeceğim nokta şu 1 yılda başarabilirsiniz, yeter ki düzenli ve doğru antrenmanları yapın, dereceleriniz kötü değil, eğer profesyonel bir yüzme geçmişiniz yoksa bu derecelere takılmayın, inanın bir anda bu dereceleriniz çok değişebiliyor, kendimden biliyorum, ben de bir senede boğaz yarışına hazırlandım, bir kere eleme zorluğu vardı, onu geçtim sonra hiç tezahür edemediğim 6,3 km yi yüzdüm, 1sa13 dk'da bitirdim. bu işlere ilk başladığım 50 metre havuzun yarısını yüzemiyordum, 8-9 ay hiç yarış ile ilgili düşüncem yoktu, imkansız diyordum, normal yüzmeye çalışıyordum sonra bu iş için 1 yıl hazırlandım ve oldu, gerçekten de benim için eleme derecesi olmasa da genel yarış harika geçti. bundan sonra umarım bir aksilik olmazsa bahardan itibaren birçok yarışa katılacağım, yani bir yerden tutup başlayın, antrenmanlarınıza dikkat edin, çok şey değişiyor. başarılar..


Mesajı Yazan: Metela
Mesaj Tarihi: 18 Sep 2017 Saat 6:03pm
video ile ilgili ufak bir eleştiri yapayım, bacaklar konusunda zaten eleştiri söylenmiş, dönüş konusu da zaman açısından çok önemli, sizin dönüşler neredeyse hiç yok, çok zaman kaybediyorsunuz, kafanız yukarıda, takla atmasanız bile dönüşlerde çabuk dönüp su altında dolphin tekniği dediğimiz teknikle  ilerleyerek ,3-5 metrede su yüzüne çıkmanız yüzmenizin ivmesini devam ettirir. Doğru takla tekniğini de yapabilirseniz ki ben halen deniyorum, çok daha önemli avantaj elde ediyorsunuz, bir de malum ciğerleri genişletme var, bu antrenman ve nefes teknikleri gerektiriyor, naçizane tavsiyelerim bunlar.

https://www.youtube.com/watch?v=v1RwOLRZjNE" rel="nofollow - https://www.youtube.com/watch?v=v1RwOLRZjNE


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 18 Sep 2017 Saat 7:00pm
Sn @Metela değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Ben suya dalmak dışında hiç bir şey bilmiyordum 1.5 ay oncesine kadar, sizin gibi güzel örneklerin olması motivasyonumu arttırdı doğrusu. Boğaz yarışı için sizi tebrik ediyorum. Insallah günün birinde ben de o mesafeleri yüzebilirim

Havuzlarda dönüşlerde takla olayından bahsetmiştim aslında. Havuz zaten 18 metre ve yeterınce kısa, bir de takla veya duvardan kendimi ittirme olayını yaparsam bu boyutu daha da kısaltmış oluyorum. Bunun yanında herhangi bir havuz etkinliğinde yüzmeyi düşünmüyorum. Amacım olan açık su yüzme yarışlarında herhangi bir duvardan destek alamayacağıma göre bu yaptığım daha mantıklı gibi geliyor bana, bilmem katılır mısınız?


Mesajı Yazan: Metela
Mesaj Tarihi: 18 Sep 2017 Saat 9:42pm
rica ederim, eğer boğaz yarışına katılmak istiyorsanız ki cidden açık deniz yüzen herkes boğazda yüzmek ister, mutlaka elemelere katılmak ve geçmek zorundasınız, 800 metre elemesi olimpik havuzda yapılıyor, yok beni boğaz yarışı ilgilendirmiyor diyorsanız tabi ki dediğiniz konuda haklısınız.


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 18 Sep 2017 Saat 10:18pm
Sn Metela tabi gönül ister Istanbul boğazında yarışmayı ama 800 metreyi 22 dakikada yüzen biri olarak eleme olayı çok gözümü korkutuyor ve şu an onu hayal dahi edemiyorum. Havuz elemesi olmadığı için Çanakkale boğazı daha mantıklı bir hedef gibi göründü gözüme. Tabi öncesinde bol bol antreman şart.

Bu arada bugün intervalli antreman denedim ilk kez.
150 metre ısınma
12x110 3:30 içinde(2.30 la başladım 2.58 le bitirdim, tempo hissim olmadığı ve nefes kapasitemi bilmediğim için süreler azalacağına arttı)
180 metre soğuma

Süreler çok kötü biliyorum ama azmin elinden hiç bir şey kaçmaz. Bu antremanı önümüzdeki 2 hafta haftada 4 kere yapıp süremi iyileştirmeye çalışıcam bakalım nolucak(mümkünse 3 dk içinde 2.30 tempoya  inmek  istiyorum)
Yarış öncesi son hafta 2 kez 1500 yüzüp yarışa gidicem. Yarış sonrası yarı olimpik havuza başlayıp drillerle ve yardımcı aletlerle(el paleti, pull buoy, ayak tahtası vs) antremanlarımı zenginleştirmeyi planlıyorum.

Not: Bu antremanları buraya yazmamım amacı zaman zaman dönüp bakmak, herhangi bir gelişim var mı diye kendimi izlemek aslında. Antremanlarımın ve sürelerimin komik göründüğünü biliyorum


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 22 Sep 2017 Saat 8:07pm
Son antremanin üstüne 2 antreman daha yaptim.
Son antremanim şu şekilde oldu
360 metre isinma(kurbaga+yavas serbest)
14x110 metre 3:10 icinde(ilk 6 tur 2.26-2.40 arasi, sonraki 6 tur 2.40 2.50 arasi son 2 tur 2.30)
360 metre soguma(kurbaga+yavas serbest)
Toplam 2260 metre

Biraz gelisim yasadim acikcasi ve onceki antremandaki kadar da nefes nefese kalmadim.. boyle gidersem 2.30 tempo 3.00 icindeyi 1 haftada yakalarim gibi geliyor. Bir kac ay icinde hedef 2.00 tempo 2.30 icinde olucak insallah. Sonra intervalin mesafelerini artirmayi planliyorum. Bu arada yaris sonrasi ayak ve teknik antremanlarina baslanicak o aklimdaMesajı Yazan: Metela
Mesaj Tarihi: 23 Sep 2017 Saat 1:32pm
bence yeni başlayan biri olarak 2260m ciddi rakam, bu kadar yüzmek her kişinin fiziksel durumu, spor geçmişine göre iyi de gelebilir, kötü de, eğer çok spor geçmişiniz yoksa ya da baya bir ara vermişseniz 1000-1500 m arası antrenman yapmanızı tavsiye ederim, mesafeleri uzun tutmak başlarda iyi gelsede zamanla vücut yorulabiliyor, 1000-1500m haftada 4 gün yüzseniz bence yine aynı verimi alabilirsiniz, yeter ki programınızı düzenli belirleyin, ayrıca yüzmenin yanına yarım saat birsaat arası, yürüyüş, koşu türü ya da karın çalışmaları da ekleyebilirsiniz.

gördüğüm kadarıyla dediğim gibi dereceleriniz gelişiyor, eminim daha da gelişecek, yeter ki düzenli yapmaya devam edin, teknik için de mutlaka bilen birini bulun derim gerekirse, 1-2 ay profesyonel bir eğitim alın.


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 23 Sep 2017 Saat 8:05pm
Sn Metela inanin antremani bitirdigimde biraz daha yuzse miydim diye düşünüyordum. Malum 14 gün sonra yaris var biraz gaza geldim sanirim.1500 metreyi yuzebilecek miyim acaba telasesi var. Kerteriz alma konusunda bir tecrubem yok, kalabalikta nasil hareket edecegimi bilmiyorum. Bu denli eksikleri olan biri olarak yarista nefes konusunda zorlanmamam gerektigi dusuncesiyle hareket ediyorum.Denizde 2 hafta once 1.4 km yuzusumde inanilmaz zorlandim cunku, flashbackler yasiyorum su anda :) Tecrubelerinizi gozonune alarak mesafeleri yaris sonrasi kisalticam. Zaten su ara her sey yarisi bitirmeye ve nefes gelistirmeye endeksli, yaris bitsin olabildigince teknige yuklenicem. Yetersiz kalirsam da profesyonel destege de basvurucam( bu konuda bulundugum sehirde imkanlar ne kadar mevcut bilmiyorum tabi-Balikesir).

Onerileriniz icin tesekkur ederim


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 23 Sep 2017 Saat 8:16pm
Bu arada yarista edinmem gereken ekipmanlar nelerdir sizce? Koltuk altina ve boyuna vazelin surmem gerektigini biliyorum(aci bir sekilde ogrendim) Su soguk olacak muhtemelen vucuduma surebilecegim bir sey var midir? Bone hic kullanmadim kullanmami onerir misiniz? Hep sortla yuzuyorum, yaris icin daha vucuda yapisan bir sey edinip denemem bana ne kadar fayda verir?

Ne cok soru sordum :)


Mesajı Yazan: Quanta 50
Mesaj Tarihi: 24 Sep 2017 Saat 12:46am
Mitomisin, yüzme sporuna ve açık suya olan bu ilgi ve heyecanınız beni de motive ediyor. Sizin gibi yaklaşan, çaba sarfeden bir sporcunun zamanla gelişmesinin engellenmesi çok zor gözüküyor bana...sorularınıza gelince

   Alaçatıda Eylül sonundaki bir yarışta sanki vazeline ihtiyaç olmaz diye düşünüyorum, şahsi fikrim. Tabii uygulamanın zararı da olmaz ama bir tür eldiveni (Lateksten ameliyat eldiveni denen tip örneğin) yanınızda götürüp onunla sürmek gerektiğini, avuç içlerinize, kolunuzun iç kısımlarına özellikle hiç bulaştırmamanız gerektiğini hatırlatayım, su çekişinizi olumsuz etkileyeceğinden- ve bir bulaşırsa o ortamda elinizden çıkartamıyacağınızdan! Yüzücü gözlüğünü de dikkatle korumalı vazelin bulaşmasın diye sakınmalı, görüş riske girebilir.

      Açıksuda eniyisi, bence, başka bir şey için özel bir gereksinim yoksa, aşırı şartlar vs altında değilseniz  Manşı geçenlerin çoğunun  uyduğu Channel Swimming Association ın adını koyduğu kurallara uymaktır, derim. English Channel (yani Manş Denizi) yarışma prensiplerine yüzücü yalnızca: yüzme gözlüğü, neopren vs olmayan bir adet normal yüzücü bonesi ve dizinden aşağı inmeyen normal mayo kumaşından (Likra vs) yapılmış mayo ile yarışabilir, istediğiniz kadar Gres veya vazelin de sürebilirsiniz. (Ekipmanlarla ilgili sorunuza)

   Bone kullanmaya alışmanızı ve denemelere de yarış öncesinden başlamanızı öneririm. Alışmak biraz zaman alabilir hiç kullanmadıysanız. Üç nedenden tavsiye ediyorum bunu :
      1)Soğuk su yüzüşlerinde yüzücünün kaybettiği ısının yüzde 60-70 kadarını başından kaybettiğini söyleniyor, bone bu aşamada izolasyon yapacağından ısı kaybınızı, üşümenizi ve bazı zor durumlarda hipoterminizi de geciktirebilir. Ayrıca bu etki için saçınız varsa bone altında ayrı bir izolasyon katmanı yapabiliyor, o bile bazen önemli.  
       2) Bone birçok uluslararası ve hatta ulusal Açık Su yarışında çok sayıda katılımcının can güvenliğini ve yarışın düzenini sağlamak için zorlunlu tutuluyor. Özel ve grupsal renklendirme, uzaktan kolayca görülebilir renklerle ve numaralandırma yoluyla çok işe yarıyor. Ve bu yola girince, Açık Suya gönül verince yani, bir an önce boneye alışmak faydalı olur, zira ilk kez yarışta bone deneyen bir yüzücü sorunlar yaşayabilir (Bazen bone düşer, çıkar, kasar, acıtır, kayar veya gözlüğü kaydırır vs  ve hepsi size yarış esnasında moral kaybına, dikkat kaybetmeye ve zamana mal olabilir....) 
       3) Bone saç ve kafa yapısını elastik yapısıyla toplayarak daha hidrodinamik bir yapıya sokacağından, teorik seviyede de, ya da çok az miktarda da olsa suyun size kafa bölgenizden uygulacağı direnci  kısmen azaltacaktır, suda akışınızı, suyu yarışınıza katkısı alacaktır. Bir iki ufak etkisi daha konuşulabilecekse de pek önemli olduklarını sanmıyorum. Yine de söyleyeyim Gözlük kullanımı Boneyle bonesize göre daha kolay ve daha kalıcı olabilir, ister Bone altı isterse Bone üstü takmış olun. 

   Mayo konusunda: boyu dize yaklaşan bazen Jammer tabir edilen ya da en direkt yaklaşım slip tipi ya da kısa tip ama hepsi vucüda yapışan bol olmayan tipten mayoları genelde öneririm. Çok önemli bir faktör ya da elzem olmasa da en azından yarışta yapışan tip böyle bir mayoyu kullanmayı öneriyorum. Gevşek spor şortu şeklindeki mayolar giyilebilir teknik bir kısıtlama söz konusu değil kesinlikle, ama balon gibi şişme yapabildiklerini ve bazen paraşüt gibi su tuttuklarını ben kendimden biliyorum. Böyle etkileri yoksa siz de tabii kullanmanın mahsuru da yok. 

   Yarış parkuru her ne kadar çok uzun olmasa da yarıştan önce görüp bir kişisel plan yapmak, çevrede ki kerteriz noktası olabilecek önemli şeyleri tanımak çok faydalı ve şart. Uzağı görme sorununuz varsa ona göre de önlem almak iyi olur, önemli. Deneyimli yüzücüler var ise bulup tavsiye almak ve onlardan uygun bulduklarınızı uygulamak yerinde olur. Ben daha önce Galata-Varna maratonunda yaşadım, tepelerde yanyana duran iki ağaç gibi nesneleri kerteriz olarak almayın!. Kerteriz tek bir nesne olmalı zira siz ters bir yöne gittiğinizde, daha önce Start noktasından bakınca açıkça yan yana ayrı duran, iki ağacın görüntüleri üst üste binebiliyor ve tek ağaç gibi gözükebiliyor! Ve siz ne oldu anlamadan o çatal gibi iki ağacı arayıp duruyorsunuz suyun içinden nafile...Wacko kerteriz kayboluyor. Büyük ve çok bariz nesne ve bu tür hatalara olanak vermeyecek şeyleri kerteriz alın derim. Sizin yarış Alaçatı yarışınız 1.5 Km olduğuna göre çok bariz bir duba, şamandıra olacağını ve ona düz git gel yapılacağını tahmin ediyorum, çok detaylı bir çalışma gerekmeyebilir endişelenmeyin. 
Yarışın web sitesi varsa belki parkur şeması vardır? 

Ne çok yanıt verdim :)) Gelişmelerinizi ve mesajlarınızı ilgiyle takip ediyorum, başarılar.


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 24 Sep 2017 Saat 9:57am
Sn Quanta 50 zaman ayırıp, genis aciklamalarda bulundugunuz icin tekrar cok tesekkur ederim. Sanirim siz varken profesyonel destege ihtiyacim kalmayacak
Isim geregi eldiveni temini kolay. Yarindan tezi yok hemen bir bone ve mayo temin ediyorum. Yaris sitesindeki krokiden hic bir sey anlaşılmıyor, yaris gunu sabahtan verilecek olan brifingte çözmeye calısıcam olayi. Yarışı bitirirsem mutlu olucam, 45 dakika altinda yuzersem biraz daha mutlu olurum, 40 dakika altina inersem tam tatmin olurum :) hedefler ve vizyon simdilik biraz zayif idare edin :)


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 24 Sep 2017 Saat 6:42pm
Yarini bekleyemeden gittim kazik yeme pahasina mayomla bonemi aldim. Tabi bunlari alinca denememek olmazdi

180 metre isinma(kurbaga-yavas serbest)
10x110 3:00 icinde( 2.16-2.15-2.21-2.24-2.26-2.24-2.38-2.34-2.31-2.32)
360 metre soğuma(kurbaga-yavas serbest)
Toplam 1640 metre

2 hafta icinde 3.00 icinde 2.30 tempo interval hedefime 1 haftada hemen hemen ulasmanin mutlulugunu yasiyorum. Zorlasaydim net rakamlarla yapardim. 7.turda yavaslamamin sebebi uzun sure devam edebilecegim hizdaki tempomu merak etmemdi.
Sanirim oturdugum sitedeki acik havuz miadini doldurdu, bugun buz gibiydi ilk girince dondum. Burda devam edersem hasta olmaya davetiye cikaririm gibi geldi. Bulundugum ilde olimpik havuz yok, yari olimpik olanla gorustum, cok sacma bir saatte olsa da(aksam 9 dan sonra girebiliyorum) sanirim orada devam edicem.

Vucuda yapisan mayonun etkisini bugun gordum. Ayaklarim megersem sorttan dolayi batiyormus, paralel durusu mayoyla cok daha kolay sagladim. Ayagimi arada cok kuvvetli vurup popomu kaldirma ihtiyacim kalmadi pek. Kafami daha az cikararak nefes almaya calisma isteginden midir boneden midir bilmiyorum, uzun suredir bu kadar su yutmamistim. Yaris oncesi boneyle 5 6 antreman daha yapmam benim icin iyi olucak.

Kisa zaman icinde kesintisiz 1500 denicem, interval yapa yapa uzun yuzmeyi unuttum gibi geliyor.Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 27 Sep 2017 Saat 11:10pm
2 gündür islerin yogunlugu sebebiyle antreman yapamiyordum. Bugun yari olimpik havuza kaydolup ilk antremanimi yaptim. Sanirim 8 kulvar vardi, kulvarin birinde stil yuzenler bu kulvarda yuzsun yaziyordu. Simdi bunlar torpido gibi yuzuyodur adamlari engellemiyim dusuncesiyle baska kulvara gittim, gitmez olaydim. 5 tane yuzmeyip çimen arkadasla birlikte antreman yaptim :) Surekli kulvarda karsimdan geldiler, kulvarin ortasinda durdular vs vs. Durmadan 1500 anttreman hayalim suya dustu. Tempom bozuldu. Toplamda 1600 metre yuzdum 300 isinma 300 soguma 10x100 seklinde. 10x100 de kac saniyede hangi turu yuzdum bilemiyorum arkadaslar sagolsun. Ama intervaller toplamda 28.30 da bitti. Yani 1 turu 2.50 icinde yapmis gibi gorunuyorum. Ilk turumu 1.58 de atmistim digerlerini dedigim gibi bilemiyorum. Soguma sirasinda kulaç sayima dikkat ettim 25 metrede 21 22.
Bu olumsuzluklarin yaninda soguk havuza alismisim sanirim, bu havuz sauna gibi geldi, ilk baslarda nefesim sıkıştı. Bir de kizim kaliteli bonemi kaybettigi icin idareten aldigim bone kafami sıkınca başım resmen catladi, zamanla giydikce umarim açılır.
Bugune dair soyleyebilecegim tek olumlu sey kafami kaldirmadan nefes almada ilerleme kaydetmem oldu. Kafayi kaldirmadigim icin de vucut daha az batiyor ve daha az yoruluyorum sanki.
Bahaneler bir tarafa sanirim sabah erken kalkip tenhayken havuza gidip dogru duzgun antreman yapmam gerekecek.


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 29 Sep 2017 Saat 11:02pm
300 m isinma
1500(1550? 1600?) m 42.30
300 soguma

Gecen gunku olumsuzluklarin hicbirini yasamadan rahatca antremanimi yaptim. Uzun yuzme tempomu unuttugumdan yavas ve temkinliydim, hic yorulmadim, daha hizli yuzebilirdim. Hatta bu hizla cok daha uzun mesafeleri devam edebilcegimi de hissettim. Şu tur sayma olayini hep karistiriyorum hayirlisi, bu yuzden fazla yuzdum muhtemelen.
Sonucta rahatca 1500 yuzebildigim icin mutluyum, yarista 40 dk alti yuzme hedefim icin hevesim bir kat daha artti. Insallah ilerde bu sürelere güler hale gelecegim gunler de gelecek :)


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 30 Sep 2017 Saat 11:25pm
Bugun 2150 metrelik bir antreman daha yaptim ve ölçümlere odaklandim. Asagidaki olcumlerde havuza baliklama atlama yok, takla atma yok, duvar destegi zayif, ayak vurusu nerdeyse hic yok. Yavas yavas hepsi olacak zamanla

30.09.2017 itibariyle
50 m 51 sn(zorlayarak)
100 m 1.51(zorlayarak)
200 m 4.40(zorlayarak)
400 m 10.30(rahat tempo)
800 m 22.10(rahat tempo)
1500 m 42.30(rahat tempo)

Tam 1 ay sonra ayni olcumleri yapicam bakalim gelisme olcakmi. Bugunku antremandan ogrendigim hizlancam diye zorlarsam tam tersine nefes yetmedigi icin teknigim bozuluyor ve saniyeler kotulesiyor, en temizi kendimi rahat hissettigim tempoda teknigi bozmadan yuzmesye devam etmek. Yarisa tam 1 hafta kaldi ve yukarida bahsettigim bu sebeple 40 dk altini biraz zor gorecegimi dusunmeye basladim.
Bugunden bir diğer cikarimim ise yarislarda uygulamayacak olsam bile en azindan antremanlar icin 3 e 1 nefes almayi ogrenmem gerektigi, cunku 2 gundur boynum hep ayni tarafi kullanmaktan hafif hafif agrimaya basladi.


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 05 Oct 2017 Saat 10:44pm
2 antreman daha yaptim ilkinde isinma sonrasi 1500 yuzdum ama saat 49.30 gosteriyordu. Muhtemelen yine tur saymayi karistirdim, yetis ya garmin swim yetis ya moov nov. Ikinci antremanima da saat almayi unuttum, aralarda 20 nefes dinlenmeli 10x100 ana set yaptim. Boylece yaris oncesi antremanlarimi bitirmis bulundum.
Yarin aksam is cikisi 280 km yol yaparak cesmeye gidicem, cumartesi de yuzucem. Alacati da hava ruzgarli ve yagmurlu gorunuyor yariş günü. Boran çıksa da o yariş biticek :)

Yaris sonrasi baslamak uzere bir antrenorle özel ders icin anlaştım.


Mesajı Yazan: mustafa07
Mesaj Tarihi: 06 Oct 2017 Saat 11:11am
mitomisin hocam moov now akıllı bileklik güzel ölçümler yapıyor bugün incelediğim kadarıyla.
aklıma takılan şu oldu telefonla bağlantısını yaptığımızda telefonun cihaza belli bir mesafede kalması gerekiyor mu. ben havuza gittiğimde telefonu araçta bırakıyorum. yada soyunma odasındaki dolaba bırakabilirim en iyi ihtimalle oradan da havuza olan mesafem 70-80 metre civarı. bağlantı olayını tam anlayamadım bu konuda bilginiz var mı. eğer sorunsuz çalışıyorsa uzun mesafeden hemen alıcam hiç düşünmeden.


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 06 Oct 2017 Saat 11:45am
Sn adaşım ve sanirim hemşerim(Antalya?) hicbir fikrim yok acikcasi, ben de almayi dusundum ama donusleri taklali yapmadigim icin algilamaz dusuncesiyle simdilik bekletiyorum.


Mesajı Yazan: mustafa07
Mesaj Tarihi: 06 Oct 2017 Saat 11:51am
evet mustafa hocam antalyadayım bende varsaktaki olimpik havuzda yüzüyorum. ölçüm işi sürekli sorun oluyo biraz inceledim güzel ürün fiyatta çok uygun. forumda mükremin arkadaşımızda varmış mesaj atıp bilgi istedim cevap gelirse burdan paylaşırım.


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 06 Oct 2017 Saat 12:06pm
Cok memnun olurum, simdiden tesekkurler. Ben de 32 sene antalyada yasadiktan sonra is dolayisiyla 10 aydir balikesirdeyim. Keske orda olsaydim da birlikte yuzseydik.

Antalyadayken degerini bilemedik imkanlarin


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 07 Oct 2017 Saat 5:55pm
Gün itibariyle ilk yarisimi bitirdim. 1500 metre yarisi derecem 35:47. Muhtemelen yariş parkuru daha kisaydi, bu derece benim icin fazla :) Yarisa 23 kisi katilmis 10 u bitirememis/diskalifiye olmus bitiren 13 kisi arasinda sonuncuyum :) Yon tayini yapamayip ters tarafa yuzme, dalganin geldigi tarafin tersinden nefes almayi bilmemekten yarim litre su yutma gibi her turlu handikapi yasadim
Niyeyse 500 metre yuzuculeri de bizle basladi, ben en geriden girdim daha hizli oldigum yuzuculerin tepiklemelerinden biktigim icin yarisin ilk yarisi kabus gibi gecti. Hatta bu arkadaslardan kurtulmak icin 15 20 saniye bekledim bir ara.
Tum bunlarin otesinde bu yaristan bir cok tecrube edindim. Daha emekleme asamasinda bir yuzucu adayi olarak yarisi bitirebilmek benim icin guzel motivasyon oldu. Simdi teknik ogrenme zamani


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 07 Oct 2017 Saat 6:19pm
Quanta 50 ve Metela hocama bu arada cok tesekkur ediyorum, degerli onerileri bugun benim icin cok yararli oldu.


Mesajı Yazan: Quanta 50
Mesaj Tarihi: 08 Oct 2017 Saat 1:09am
mitomisin tebrikler!ClapClap Ben yarış parkurunun doğru mesafe için olduğunu ve beklentinize göre gayet iyi yüzdüğünüzü düşünüyorum. Üstelik çırpıntılı bir deniz varmış anlaşılan. Ayrıca deniz suyunun verdiği ek kaldırma gücü ve yarış motivasyonu gibi pozitif etkiler de var, dereceniz bana gerçekçi ve başarılı geldi. 
    Su soğuk muydu, ya da kaç dereceydi bir ara yazarsanız öğrenmiş oluruz. Kısa Parkur ve Uzun Parkur beraber çıkılması tatsız, bana göre ayrı olmalı. Ya teknik gereksinim ya da az katılımcı olduğu için olsa gerek!. Yarışların zamanla ve yavaş yavaş oturup (seneden seneye) hata ve eksiklerini düzelttiklerine insan şahit oluyor, sabırlı olup mümkünse beklentileri çok yüksek tutmamak gerekiyor, yoksa hemen her yarışta alınan büyük zevkin yanında, birçok irili ufaklı rahatsızlık, gözlem vs de olabiliyor. 
     Kalabalık yarışların hemen hepsinde yaşıyacağınız tekmeli-dirsekli bir çıkışı ilk yarışınızdan bir tatmış ve deneyimlemiş olmak açısından bakınca işin bu kısmı bile zamanla faydalı bir tecrübeye dönüşecektir, yaşamış olmak iyidir.  
   Derecenizi daha çok katılmıcılı  benzer bir açıksu yarışı ile karşılaştırmak faydalı olabilir diye düşündüm, henüz bakmadıysanız. 
http://masteryuzme.com/   nin Sonuçlar sekmesine girip, 2015, 2016 ve 2017 yılı Datça Kış Yüzme Maratonu Kısa Parkur sonuçlarına ayrı ayrı  bakarsanız 36 dakika altında bir 1.5 K derecesi öyle en altlarda değil!Wink Üstelik yeterli teknik düzeltmelere girişmediniz henüz ve bayağı da yenisiniz....yani bence  yolunuz son derece açık 2018 için! Smile Datça daki dereceler tabii  16-17 C derece, yani soğuk suda alınıyor, onu da muhakkak dikate almak lazım!.  

   Teknik çalışmalarla beraber uzun vadeli Yarış ya da derece hedefi koymayı da öneririm, ben öyle yaptığımdan ve  antremanlara motivasyon açısından çok faydalı bulduğum için söylüyorum. 


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 08 Oct 2017 Saat 9:54am
Sn Quanta 50 çok teşekkür ediyorum. Deniz bana soguk gelmedi, siz sorunca simdi netten baktim 22 derece gosteriyor.
Aslinda Bloom out organizasyonu gayet guzel bir spor festivali, triatlon, yuzme, kosu, windsurf yarislari, spinning yoga gibi aktiviteler, konserler gibi bir cok etkinlik var 3 gun boyunca. Benim yuzmede nacizane elestirebilecegim tek konu dubalarin beyaz renkli olmasi, suyun icindeyken beyaz rengi secmek zor oluyor. Ozellikle son dubayi goremedigim icin fazladan yuzdum. Sonra kendi basima hareket etmekten vazgecip onumdeki yuzuculeri takip ettim, belki de onlarin yaptigi yön bulma hatalarina ortak oldum. Yaris oncesi yarismacilardan gecen sene bogazdan gecen bir abiyle sohbet ettik, benim heyecanli ve hirsli halimi anlamis olacak ki rahat olmam ve yarisi bitirmeye odaklanmam konusunda tavsiyeleri oldu, ben de oyle de yaptim. Onun 50 metre arkasindan cikmam da beni mutlu etti. Yaris sirasinda heyecan, etrafi kollama, tekmelerle mucadele, dalgalarla bogusma derken yuzus teknigime falan hic dikkat etmedim.

2.5-3 ay once 8x36 antremanlarinda nefes nefese kalirken amacim 500 metre durmadan yuzmeyi basarabilmekti, bugun 1500 yuzuyorum. Simdi teknik ogrenip subatta datca 5000 m mi yapsam acaba diye dusunuyorum. Sanki imkansiz degil :)


Mesajı Yazan: Quanta 50
Mesaj Tarihi: 09 Oct 2017 Saat 8:33pm
    Şubatta Datça da 5000 benim de uzun vadeli ve açık su yarışı olarak listedeki ilk yarışım - önümüzde!. Oraya 1500 kısa parkur ya da uzun parkur için gelenlerin hepsinin tanışmaya imkanı da oluyor anladığım kadarıyla, orada karşılaşırıp tanışırız umarım. Soğuk suya karşı bir çekingeniz yoksa 5000 m ye çalışacak kadar vakit var önümüzde. Baktınız çalışmalar yetişmedi, yetmedi hazır hissetmediniz 5 KM ye o halde kısa parkuru dener gelişmenizi ölçersiniz. 
    Ayrıca neticeye yakın olup olmayın farketmez İstanbul Boğaz Yarışı seçmelerine de, yine Mayısta olur herhalde, girmenizi ve denemenizi tavsiye ederim. Kimbilir başarırsınız o zamana dek 15-16 dk da yüzmeyi. Üstelik seçmeler hep standart 800 m olduğu için hazırlık aşamasında kendi durumunuzu ölçmek kolay ve bir sonraki seneye Boğaziçinde yarışmayı garantilemek için tecrübe kazanmak için bile girmeye değer aslında zira Boğaz yarışı büyük keyif. Ben size önerdiğim şeylerin hemen hepsini kendim uyguluyorum yani zaman zaman 800 m dereceli yüzüp ne kadar geliştirmişim bakıyorum. Sonra söz gelimi bu sene boğazda beni geçenlerin, yaş grubumda dereceye girenlerin internetten varsa 800 m de yakın zamanda yaptıkları dereceleri buluyorum ve ardından kendimi ne kadar daha geliştirmem gerektiğini kabaca ölçmüş oluyorum. Böyle yaklaşınca o yerli yabancı arkadaşlarla aramda büyük derece farkı ortaya net ortaya çıkıyor bu da çalışmalarda beni motive ediyor, daha ciddi ve dayanaklı oluyor hayaller.   


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 10 Oct 2017 Saat 12:16pm
Valla Quanta 50 hocam sirf sizinle tanisip tecrubelerinizden faydalanmak icin bile gelirim datcaya. Bogazici yarisi konusunda da onerinize uyucam ve kayit olucam.


Mesajı Yazan: Quanta 50
Mesaj Tarihi: 10 Oct 2017 Saat 5:32pm
Orjinalini yazan: mitomisin mitomisin Yazdı:

Valla Quanta 50 hocam sirf sizinle tanisip tecrubelerinizden faydalanmak icin bile gelirim datcaya. Bogazici yarisi konusunda da onerinize uyucam ve kayit olucam.

Smile Smile Smile Çok, çok sağol. Tecrübelerim keşke çok olsa ama naçizane çok okuyup araştırıyorum hepsi o, Bir aksilik olmazsa Datçada buluşup bol konuşuruz, sizin enerjiniz ve heyacanınızdan feyz alırız ! Bu sene boğaz yarışında Urfalı bir yüzücü arkadaşla da yarış sonrası sertifika kuyruğunda sırasında sohbet edip hemen kaynaşıp son dakika Datçada görüşmek üzere diye ayak üstü anlaşmıştık, o da sizin gibi yalnız başına çalışıyormuş, ben de yalnız çalışıyorum belki de o zamana kadar daha başkaları da katılır buradan. Ne güzel, yarışın yanında bu spora daha doğrusu ortak birşeye duyulan sevgi ve heyecan bambaşka bir dostluk getiriyor.    


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 13 Oct 2017 Saat 10:26pm
Hocam simdi gaza gelen masum acemi olarak datcada 5 km diye sallamışız ama yuzmede hipotermi vakalarini okuyunca gözüm korktu :) Soguk olmasa ben 3 saatte de bi sekilde inat eder bitirim onu da neyse(tutmayin küçük enisteyi) :) Ben bu konuyu bir daha gozden gecireyim

Antremanlara devam ediyorum fakat isim geregi ayin 10 gunu telefonumdan uzaklasamayacagim icin yuzemedigim gunlerde kosu ve agirlik antremani yapmaya basladim(Yuzmenin yaninda sıkıcılık seviyesi 10/10). Yaris sonrasi ilk antremanimda 100 m intervallerin ilki 1.39 da bitti, sonrakilerde cok yavasladim ama bu benim kisisel en iyi derecem, ki en hizli yapicam diye de kasmamistim. Bu antremanin hemen ertesi gunu yaptigim antremanda ise bunu gecmeye zorladigimda olmadi. Sanirim ustadlarin 2 gun yuz 1 gun dinlen 3 gun yuz 1 gun dinlen düsturu benim gibi acemilerin performanstan dusmesine sebep oluyor. Bu aslinda 2 aydir farkettigim bir durum, en iyi performans gosterdigim antremanlarim hep 2 gun ara verip 3. Gun yaptigim antremanlar oldu bugune kadar(Bu yuzden yaris oncesi de 2 gun yuzmemistim) Bu arada finis tempo trainer ve agility paddles edindim. Tempo trainerla teknigimi bozmayan en hizli saniye araligini henuz bulamadim, deniyoruz. Dakikada 55 kulacla 100 metreyi 2 dk civarina indirmeyi hedefliyorum, baktim olmuo 60 kulaci denicem. Agility paddles i kollarin duzgun suya girip cikmasini saglayam bir yardimci olatak almistim, dusundugumden daha az elimden ciktigini farkettim, en azindan omuz guclendirme antremani oluyor.

Antrenorle anlasip baslayacagimizdan bahsetmistim fakat kendisi beni ekti derken bu mesaji yazarken telefonuma mesaji geldi yarin calisma gunlerimizi belirlemeye gidicem.

Biraz isin teorik kismini arastirayim diye swim smooth a girdim ve mr smoothu kahve esliginde uzun sure izledim. Bunun yaninda videolari inceleyerek bende overglider lik olabilecegini farkettim. Acik su yuzucusu olma hedefi olan biri olarak da swinger teknikle yuzmeyi total immersiona göre daha basarili buldum, bilmem katilir misiniz, yoksa sen sus cahil diye asagilar mısınız?


Mesajı Yazan: Quanta 50
Mesaj Tarihi: 14 Oct 2017 Saat 1:02am
[1]Mitomisin sizdeki gelişmeleri takip etmek bile sürat gerektiriyor!. 

Ben yine bildiklerim ölçüsünde paylaşayım sizinle, faydası olabilir ya da en azından fikir verir.


       Hipotermi riski tahmin ediyorum Datçada 5 KM lik parkurda teknik olarak var!. Yani özellikle hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak hazır olunmaz ve süre de uzarsa (2 saati geçerse) risk olabilir. Soğuk suyla barışmak ondan kormamak ve hatta sevmek lazım diyeceğim ne diyor bu adam diyeceksiniz… Anlatacağım ne demek istediğimi  ama biraz uzayabilir, şimdiden uyarıyorum!

   Ben de Datça Kış Açık su yarışına ilk kez katılacağım ukalalık etmiyeyim ama paylaşım adına söyliyeyim deneyim ve birikimlerimi. Son dönemlerde bir kez  16.5- 17 derece suda 1 saati aşmak ve kendimi test etmek için kaldım, genellikle yumuşak yüzme yapmak zorundaydım zira küçük kızım sahilde yalnız olduğundan göz ucuyla ya da arada durarak onu takipte tutmam gerekiyordu, yüklenip sıkı bir antreman ya da tempolu bir yüzme  yapamadım.

        Özellikle Lynn Cox' un Antartikaya Yüzüş kitabında (Şidette herkeze tavisye ederim- ben ingilizcesini okudum Türkçesi var mı bilmiyorum) ( Lynn Cox çılgın ve çok başarılı bir soğuk su ve açık su maraton yüzücüsü, son 40 yılın ilk 30 yılında buzda yüzme konseptini dünyada benim bildiğim kadarıyla başlatan ilk açık su yüzücüsüdür. Efsane bir yüzücü tabii!) soğuk suda yüzerken hipotermiyle nasıl mücadele ettiğini anlatıyor kitabında ve kitaplarında sık sık. Yani bunu benim deneyime bağlarsak, yüzücünün tüm vücüdünu hareket ettirir bir biçimde kendine özgün ayarlı bir şekilde sürekli tempolu yüzmesi ve bu şekilde ısı üreterek soğuk suda doğal olarak oluşan hızlı ısı kaybını sürekli dengelemesi gerektiğini söylüyor Cox.

         Yani benim umudum, bahsettiğim önceki 1 saatlik soğuk su deneyimimde yeterince tempolu ve sürekli yüzmüyor olmama yani yeterince ısı üretmiyor olduğum halde  üşümediğimden Şubatta Datçada aynı formda olabilirsem eğer, tempolu ve hiç duraksamadan yüzerek yarış hırsıyla aynı performansı 1sa 30 dakikaya kadar da gösterebilirim diye düşünüyorum!?? (bunu umuyorum ya da hedefim bu olacak!)!   Gerisi de 5 KM yi 1 sa 30 da yüzebilecek kadar iyi bir yüzme formunda da olmak olacak , yoksa süre uzar ve hesap şaşabilir.  Kabaca kayıplarla kendimi 17dk 30 sn ila 18 dk arası 1KM pace ini 2 saat kadar hiç kaybetmeden tutturabilmeye ve mümkünse düşürmeye çalışacağım / hazırlıyacağım antremanlarımda.  Bu tempo kabaca 1 dk 45 s / 100 m temposu, havuzda yapabiliyorum şu anda iyi günlerimde ama 3 KM den sonra genelikle devam etmiyorum. Sizin 1.39 son derece iyi bu aşamada, açık suya yönelik olduğumuzdan size de kendi takip temponuzun hedefini koyup her ne ise  ne kadar devam ettirebildiğinizi takip etmeniz ve geliştirmenizi öneriyorum.      

     Yine destan gibi yazmaya başlamışım.... Daha kısa keseceğim ama, soğuk su ile ilgili birkaç ufak şey eklemek istiyorum. Forumdan ilgilenenler olursa bugün ya da ileride belki faydası olur. Ben bahsettiğim deneyim öncesi kabaca iki ay boyunca kademeli artırarak kendimi soğuk suya ve kendisine olumsuz  tepki vermemeye alıştırdım. Bunu hergün en az bir seans bazen iki seans olmak üzere sadece soğuk suyu açarak duş yaptım. (ilk günler baştan ılık-soğuk seviyesiyle başlıyordum ve 3 dakikayı geçmiyordum) Zamanla soğuk ilk verdiği ürpertiyi vermemeye ve soğukdan olumlu etkilenmeye, hatta sevmeye- arzulamaya bile, başlıyorsunuz.

        Ünlü Ice Man (Wim Hoff ) bu konudaki en büyük ilham kaynağım olsa da maalesef onun tekniklerini kısmen benimserken birçok şeyini ise takip etmedim / edemedim. Onun videolarından soğuk ve soğuğa direnç hakkında öğrenilecek birçok şey var, Evereste şortla çıkıp inen adam!. Saüolasın Ice Man J 

      Neyse bu 1 saatlik deneyim öncesinde duş altında kalabilme süremi kademe kademe  artık rahatça 10 dakikanın üzerine kalacak seviyeye kadar çıkarmıştım, kronometreli saatim hep kolumda takılıdır bu aşamada ve elimden geldiğince hareket ediyorum duşun altında ve suyu düzenli bir şekilde tüm vucüt öğelerime gezidiriyorum. Duştaki tam soğuk su sıcaklığı o dönemde 5.5 - 6 derece civarına inmişti (Geçen hafta meraktan ölçtüm halen bayağı sıcak 12-13 derece kış girdikçe hızla düşecek yeniden tabii) Düzenli ve güçlü nefes alıyorum tabii ki devamlı.

          Birçok yeni bulgu soğuk suya sık sık ve az olmamak kaydıyla girmenin vücüttaki Kahverengi Yağ Hücrelerinin oluşumuna, sayılarının artmasına yol açtığını ve bu hücrelerin diğer yağ (fat) hücrelerinden farklı olarak yüksek enerji tükettiğini  ve bu yüzden ısı oluşturarak vücutta bulundukları bölgeleri yani civarlarını ve nihayetinde toplam Core Body Temparature u (Merkezi vücud Isıs)  desteklediklerini, ısıttıklarını gösteriyor. Oysa normal yağ hücrelerinin sadece çok başarılı bir izolsayon yeteneği var fakat maalesef kahverengi olanları gibi ayrıca işe yarayan ısı oluşturmuyorlar. Eskiden (3-5 sene öncesine kadar neredeyse) insanların bebekken doğuştan sahip oldukları bu özelliği bir daha kazanmamak üzere büyürken kaybettikleri tıp okullarında öğretiliyordu. Oysa şimdi tıbbı gözlem teknikleri geliştiğinden- örnek formda ve bol yüzen bir soğuk su / açık su yüzücüsünün vucüdunda kahverengi yağ hücrelerinin bolca oluşmuş olduğunu ve bunların da kişiyi hipotermiye karşı daha iyi korumakta çok faydalı oldukları konuşuluyor. Bildiğim kadarıyla bizim önde gelen açık su yüzücülerimizde bunun hem bilincindeler ve ona göre özel antremanlar yapıyorlar.  Anlaşılan bende de soğuk su terapisiyle böyle olumlu bir etki oluşmuş olabilir!. O yüzden de o gün hiç üşümemiş olabilirim.  Datça öncesi 2 ay kadar yine aynı uygulamayı yapacağım. Tabii bunları paylaşım adına yazıyorum, sağlık ve bedenine göre herkez kendi emniyetli yolunu bularak bir şekilde iklim hazırlığı yapmalı bana göre. Kimseye zorlayıcı böyle bir ekzersizi yapmak lazım demiyorum, ben amatör duygularla kendi yaptıklarımı dürüstçe anlatıyorum, ayrıca çok mükafatlı olsa da öyle çok kolay da değil yapmak, çok motive olmuş olmak gerekiyor. Özellikle kalbiyle sıkıntısı veya hassasiyeti  olanlar ayrıca dikkat etmeliler birşeyler denemeden önce ellbette. Belki Datçada formda olup iyice bastırıp yüzenler için mesafe hipotermiye çok uygun olmayabilir ama  daha uzayacaksa, soğuk suda uzunca yüzüşlerle veya özel methodlarla bir iklim hazırlığı ( Acclimatization diyorlar Open Water kültüründe) yapmak başarı riskini artıracaktır sanırım.

   Soğuk suda başınızı sağlam bir boneyle sürekli korumak, yarış öncesi bazı bölgeleri yağlamak da önemli ve genel olarak bilinen önlemler. Vücüttaki yağ oranının (Normal yağ/ fat ) oranının % 20 den az olmaması gerektiği gibi bir bilgiyi de Buz Yüzmesini olimpiyat sporu haline getirmeye çalışan Güney Afrikalı sporcunun bir konuşmasında duysam da ne kadar doğrudur nasıl ölçmeli vs bilemiyorum.  

  

     Şu Quanta50 de diyeceksiniz....!!!!  Soğuk suyu sevmeyi ve onunla barışmayı denemeyi tüm açık su yüzücülerine ve genel olarak sağlığını geliştirmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen sporcu herkeze sadece arkadaşça ve amatörce de olsa en içten biçimde öneririm. Ben hayat ve sağlık buldum bu yaklaşımla 17 ay boyunca ufak boşluklarla da olsa sürdürdüğüm soğuk su terapisiyle hiç, burun akıntısı veya hafif bir öksürük dahil hasta olmadım, çevremdekiler hastalandığında ya da nezle salgınlarında dahi!. Sonunda geçen hafta hafif bir soğuk aldım, 3. günde geçti ama taksimetre sıfırlanmış oldu... ! Yeniden açtık tabii (taksimetreyi tabii) bunu  soğuk suyu ve yüzme antremanlarını bir kaç haftadır aksatmış olmama bağlıyorum ama benimki kuruntu (takıntı da diyebiliriz..) da olabilirMesajı Yazan: Quanta 50
Mesaj Tarihi: 14 Oct 2017 Saat 1:44am

Açtığınız birkaç konuya daha değinmemişim bile!Embarrassed Total Immersion ı ilk çıktığından beri takip etsem ve de çok beğensem de uygulamada ben tempoyu belli bir seviyenin altına indiremediğimden - çok altı çizilerek uzun mesafede HIZLI YÜZMEK İÇİN YAVAŞ YÜZMENIN gereği ne kadar anlatılsa da (enerji ekonomisi nedeniyle) -Sabırsızlık veya yalnış yaptığım birşeyler olduğundan heralde- tam uygulayamayıp şimdi karışık bir teknik uyguluyorum. Ama T.I. dan çok etkilendiğimi itifraf etmeliyim, ayrıca stilimi yumuşatıcı karşı direnci azaltıcı etkisi muhakkak oldu. Kalça (hip) rotasyonun avantajı konseptini yüzme toplumuna tanıtan T.I. dı bildiğim kadarıyla 2007 lerde bundan bahsediyorlardı. Aklın yolu birdir! Şimdi benim de takip ettiğim (internetten) en azından Swim Smooth, RaceClub, Effortless Swim ve Ocean Walker (Adam Walker) gibi organizasyonlar herkez kalça rotasyonu kendi bakışları ve geliştirdikleri stiller açısından da olsa çok önemli bir faktör olarak sunuyor. Ben swinger veya overglider olma konusunda  tam belirliyemedim hangisi olduğumu. Bu konuyu çalışmam ve biraz daha iyi araştırmam lazım kesin birşey söylemeden önce...Disapprove

https://www.youtube.com/watch?v=rJpFVvho0o4" rel="nofollow - The Most Graceful Freestyle Swimming by Shinji Takeuchi   yi Total Immersion ın bildiğim en iyi uygulayıcılarından olduğu için koydum buraya, seyretmeyen yüzücü kalmamalı türünden faydalı ve ilham verici - estetik bir videodur… YOUTUBE  ClapClapClap

    

     Fitness hakkında da kısa bir ekleme yapacağım. Ben de fitness salonuna gidiyorum. Özellikle imkanım olursa yüzme antremanından hemen sonra ( 3 ila 3.5 KM yüzme ) 5-10 dakika soğuk duş ve dinlenme arasının akabinde yaptığım aletli ağırlık antremanları bana uzun vadede çok faydalı geliyor. 15 ile 20 dakika da bitiyorum hep ama bence adalelerimizin özellikle hızımızı artırmaya yöneldiğimiz dönemlerde ihtiyacı var böyle çalışmalara. Hemen yüzme antremanı (öncesi ya da yüzmeden ayrı bir günde değil de) sonrası aletli çalışma yapma fikrini direkt  Singapurlu elit yüzücü 100 m Kelebek 2016 Rio Olimpiyat şampiyonu (M.Phelps i geçen) Joseph Schooling’ in Youtube daki bir röportajından aldım, kendime uyguladım.  Fırsat olsa her yüzme antremanı sonrası yapacağım ama genelde iki antremanda bir yapıyorum ve sadece yüzmede gerekli kaslara , örnek olarak omuz, biceps, triceps, karın, sırt ve bacak kaslarında fazla zorlamadan yükleniyorum. Bana bunu sürekli yapmak, her alette zorlanmaya 20 ila 30 tekrar aşamasında başlıyacağım ağırlıklarla çalışmak - ağırlığa yüklenmekten daha önemli geliyor, ama bu işin uzmanı değilim tabii ki. Bence her fittnes çalışması faydalı, bilinçli ve aşırıya kaçmamak kaydıyla, hafif koşu, bisiklet genel formu ve nefesi geliştirici kısaca herşey yüzücüye faydalı olur diye düşünüyorum. Bir de çok yorucu antreman ve günlerden sonra en az bir tercihen iki gün net boşluk bırakmak adelelerin dokularındaki Recovery işlemine (Onarım Dönemi mi demeli tam kestiremedim) iyi beslenme ve dinlenme ile birlikte olmak kaydıyla çok faydalı ve derecelerinizi de olumlu etkiliyebilir. Bunu herkez tabii kendi bünye ve temposuna göre kendisi bulmalı keşfetmeli, ya da uzmanla çalışmalı. Yarış ya da dereceli yüzmeler öncesi tapering (kabaca duymadıysanız terimi Antreman yükünü kademelice azaltmak ve yarış öncesi iyice dinlenmek) yapmak banada yarıyor. Aksi takdirde moraller bozulur zaten zira dereceler yorgun ve recovery deki bir bedende daha iyi çıkmaz.(ya da ben de çıkmıyor!...)  

        

        Hız suda taşıdığınız kilolarla çok alakalı eğer ekstranız çoksa onları biraz kaybedin dereceler hemen etkilenir görürsünüz. Umarım antrenörlü çalışmalarınız olumlu gider.Smile

 Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 14 Oct 2017 Saat 10:51am
Sn Quanta 50 antrenorum sizin yariniz kadar bilgiliyse bana yeter, tekrar cok tesekkur ediyorum. Bir seyi duzelteyim, 1.39 benim takip degil taşikardi tempom, hic bir zaman da takip tempom olamaz muhtemelen. 5 km yi 1.5 saatte bitirme hedefi ise benim icin su an uzak, biraz zaman gecsin antremanlarimiza devam edelim bakalim, dediklerinizi mutlaka akilda tutucam. Soyledikleriniz arasinda bende tek tutan sey %20 yag orani sanirim:) Bu arada 4 5 kilo verdim yuzmeye basladigimdan beri, bundan daha fazlasi kas yikimi olarak geri donecegi icin biraz onda frene basicam


Mesajı Yazan: Metela
Mesaj Tarihi: 14 Oct 2017 Saat 11:06am
Tebrik ederim, harika gidiyorsunuz, dereceniz de cidden çok başarılı, seneye boğazda yüzecek azim var sizde Wink

5000 metreyi gözünüzde büyütmeyin, ben 2000m yüzerken 6500m boğazda yüzdüm, bence engel diye birşey yok doğru tempo ve ciddi antrenman yetiyor, siz de gayet bu konuda ciddisiniz, kesinlikle bu işin devamı gelecek.Thumbs Up


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 14 Oct 2017 Saat 1:08pm
Tesekkur ederim Metela hocam, beni o bogaza soksalar bitiririm de sokmazlar simdi(elemeler)

Gerekli gaz ve motivasyon saglandi, antrenorle de gunleri belirledik. Simdi gelisim zamani!


Mesajı Yazan: Quanta 50
Mesaj Tarihi: 14 Oct 2017 Saat 1:39pm
   Metela ya ben de tümüyle katılıyorum. Sabırla aynen böyle devam edip, 1dk 40sn civarı 100 m temposunu 8 kez üst üste yapacak duruma  Mayıs 2018 itibarıyla gelirseniz (6-7 ay çalışma süresine yayarak) 800 m serbestte 14 dakika ve hatta altı bir derece yapabilir ve yaparsanız da Boğaz seçmelerinde büyük ihtimalle yarışa / boneye hak kazanırsınız. 
   Beni antrenörlerle karşılaştırmayın, onların bilgileri başkadır ben bu işin eğitimini almadım...Yine de övgü için söylediğinizi biliyorum, sağolun ama beni denginiz olarak görün, hep beraber öğrenip geliştirmeye çalışıyoruz. Smile


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 15 Oct 2017 Saat 12:23am
Amin diyelim :) Dengimiz olarak görmeye ise estagfurullah diyelim. Quanta hocam bir seyi anlamadim, yuzme sonrasi biseps triseps sirt ayak vs agirlik antremanini nasil yapiyorsunuz. Ben kabaca bir sey yapiyorum ama 10 civari hareketten olusuyor 4x12 set gidiyorum bu yuzden baya bir suruyor. Uzun surdugunden dolayi da katabolizma surecine girmemek icin yuzme disindaki gunlerde yapiyorum(Biraz da yuzmeye gidemedigim bos gunleri degerlendirmek namina) Siz 15 dakika surdugunu soylediniz, egzersiz set sayiniz mi az yaptiginiz hareket mi az yoksa hiziniz mi cok fazla?


Mesajı Yazan: Quanta 50
Mesaj Tarihi: 15 Oct 2017 Saat 10:45am
 Havuzun bulunduğu kompleksteki jimnastik salonunda 20-25 tane özel ve ayarlı ağırlık çalışma aleti / cihazı var. Yani herbiri özellikle bir kas grubunu çalıştıran ve ayar yapabildiğiniz türden. Ben 6-7 tanesini, mekik çekme sephasını ve bazen de barfiksi kullanıyorum. Genellikle ağırlığı 30 ila 40 kg ya 25-30 kez hızlıca tekrar ediyorum, bana böylesi denk geliyor 1.78 boy 82-83 kg yum. 
        Bu ağırlıklar kimseye referans olmasın tabii, benim kriterim kabaca 25 kez tekrarlıyacağım hareketin sadece son 5 tekrarında adelelerim yanarak ya da zorlanarak yaptıracak ağırlık ne ise onunla çalışmak, deneyerek kestiriyorum. Yani sürekli yapabildiğim zamanlarda tekrar sayısını ya da ağırlığı ufak bir miktar artırarak ayar yapıyorum. Aletleri hızlıca geziyorum ve arada yarım dakika mola ancak veriyorum. Heralde : 6 kez 1.5 dakika aletler + 6 kez 0.5 dk mola +  geri kalan 3-4 dakikada da 30-40 mekik ve çekebilirsem birkaç barfiks. Yani zaman çok az ve hızlı gibi ama gerçekten de her seferinde 15-16 dakika civarında bitiyor. 
   Sizin ağırlık çalışmaları yüzemediğiniz günleri değerlendirmeye de yarıyorsa ne ala, daha da iyi, tümden konsantire olursunuz. Katabolizma nedir haberim yok araştırıcağım bir ara, giriyorsam da farkında değilim..Sick.ya da girmiyorumdur?!! 


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 15 Oct 2017 Saat 11:41am
Katabolizma genel olarak vucutta kompleks molekullerin parcalandigi yıkım surecidir. Biz burda katabolizmayi kas yıkımı-yapımi uzerinden konusalim.
Genel olarak 1 1.5 saatlik antremanlardan sonra vucut katabolizma surecine girer, bu sureyi daha da uzatmak katabolizmayi hizlandirir. Simdi eger amacimiz kas insasiysa yogun bir yuzme antremani uzerine agirlik antremani benim mantigima pek yatmiyor(veya sizinki gibi cok hizli olmali). Spordan 2 saat once kompleks karbonhidrat almak, spor sonrasi glikojen depolari tukenip vucudun kaslara saldirdigi donemde basit karbonhidratla enerji ihtiyacini karsilamak, bunun sonrasinda hizli emilebilen bir proteinle kaslara takviye gondermek(whey), antreman donusu -su an gec saatte ciktigim icin uygulayamasam da- proteinden zengin bir öğün yapmak, uykuda katabolik surece girmemek icin yatmadan once yavas emilen protein almak(kazein) ve iyi bir uyku cekmek benim genel olarak uyguladigim prensipler. Belki yuzmenin dinamikleri farklidir bilemiyorum, ama bilgim ve okudugum kadariyla kas inşasinin olabilmesi icin genel prensipler bunlar


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 19 Oct 2017 Saat 8:00pm
Nihayet teknik antremanlarina basladik, ilk antreman oncesi hoca bi yüz bakalim dedi, ben de video istedim. Ayak da vurucan ama dedi 1 ay sonra ayakli(?)yuzdum

https://youtu.be/SP-wC-s-nlc

Yalniz 1 aydan sonra ilk kez kendimi izledim nerdeyse bi gelisim olmamis gibi, ben de biraz ilerlemisimdir diye dusunuodum, hadi ayak calismiom ve hic vurmuom da kollar da hatali. Kollar suya giriste sinir ihlali yapiomus megersem ve kollarimin sudan cikisi pek bi acayip. Videoya dair tek güzel sey Atatürk bonem sanirim :) Sizlerin de elestirilerini dinlemek isterim.
Boardla ayak vurma antremanlarina basladik, 8x25 de cm cm ilerledim 15-20 kere de kramp girdi( antreman sonrasi pantolonumu giyerken bile kramp girdi) Hicbir 25 i bitiremedim. Isin kotusu kol duzeltme drilleri de iyi ayak vurusu olmadan mumkun deil. Uzun bir sure ayak odakli antremana devam( hoca kibarca ayak bileklerin kütük gibi dedi)

Kendimce aldigim kararlar
1) Haftada 4 antremana cikilicak
2) En az 2 antreman full teknik calisilicak kronometreye bakilmayacak
3) Ayak ayak ayak

Edit: 4) yüksek dirsek
Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 19 Oct 2017 Saat 9:24pm
Bu arada kendimi gommeyecegim bir konu buldum, ilk videoda 18 metre havuzu 18 kulacta gidioken bunda 25 metreyi 19 kulacta gitmisim. Uzanma fazi ve rotasyon biraz daha iyi sanirim


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 08 Apr 2018 Saat 9:52pm
Selamlar eşimin rahatsızlığı sebebiyle çok uzun süredir buraya bakamadım. Aslında yuzmeyi bırakmadım haftada 1  de olsa yüzmeye çalıştım kısa mesafeler de olsa. Kondusyon olarak çok geriledim,  2 haftadır toparlamaya çalışıyor, zaman da ölçmüyorum şimdilik hedefim olabildiğince mesafemi arttırabilmek. Bogaziçi yarışı hayal oldu bu sene ama çanakkaleyi geçmeye çalışıcam, en azından katılmış olmak istiyorum(30 agustos).Son 2 haftaki antremanlarımı yazayım

26 mart: 6 km koşu

27 mart: 200 metre ısınma
              800 metre yüzme 
              200 metre soğuma

30 mart 100 metre ısınma 
              1000 metre yüzme 
              200 metre soğuma

2 nisan Toplamda 4 km koştum ama cooper testi de yaptım(12 dk da maksimum mesafe) 2250 çıktı, bunu ayda 1 ölçmek istiyorum. 2700 üstüne çıkmam lazım

4 nisan 100 metre ısınma 
             1500 metre yüzme
             100 metre soğuma

7 nisan 100 metre ısınma
            2000 metre yüzme
             100 metre soğuma

2 hafta içinde hedefim 3 bin metreye çıkıp, intervallere ve teknik antremanlara başlamak. Yeniden antreman, beslenme ve dinlenme disiplini içerisine girmeyi çok özlemişim. Forumdaki hocalarımın paylaşımlarını okumayı da. 


Mesajı Yazan: kaan
Mesaj Tarihi: 09 Apr 2018 Saat 4:26pm
geçmiş olsun


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 10 Apr 2018 Saat 12:22pm
Çok tesekkur ederim kaan bey.

2 hazirandaki ultimate cunda etkinliginin yüzme etabina kaydimi yaptirdim. 2 km lik bir yarış olacak, katilmayi düşünen arkadaslarimiz olursa yarista arkadan takibe hazırım :)


Mesajı Yazan: Metela
Mesaj Tarihi: 10 Apr 2018 Saat 10:09pm
Drillere devam edin, ben de antrenörle çalışıyorum drill - interval - tempo yüzme olarak haftada üç gün ve bir günde uzun yüzme yapıyorum, iki gün fitness(alt ve üst core olarak) iki gün de dinlenme yapıyorum.

sizin videoda kendimce gördüğüm şu, dediklerim kesinlikle tavsiye %100 doğru diyemem antrenörünüz en iyisini biliyordur sadece şöyle düşünüyorum, kesinlikle gücünüz yerinde sadece doğru tekniğe ihtiyacınız var ki antrenörünüz bunu sağlayacaktır. 

Herkesin kendine göre stili var, şu doğrudur demek istemiyorum ancak kollarınızı sudan dışarı çıkardığınızda çok yandan açıyorsunuz omuzdan daha çok kaldırıp dirsekleri biraz daha yüksekten atmanızı tavsiye ederim, bunun için driller var fingertip gibi. 

sol kolunuzda sağ kolunuza göre belirgin fark var ki bende de oluyor. Sol kolunuzun kalçadan çıkşı sağa göre iyi, sağda sanki suyu tam fırlatarak çıkmıyor gibi. 

Kafanız su içindeyken duruşu bence iyi ancak nefes için çıktığında bir çıt daha suyun içinde kalabilir, bunun için bir göz içeride bir göz dışarıda kalsın derler. Şimdiye kadar saydıklarım bence çok kısa sürede düzelecek mevzular, drillerle düzelecektir aynen bende bu tip düzeltmelerle uğraşıyorum. bazen oluyor bazen olmuyor :)

Bence en büyük sorununuz belden alt kısımda yani bacaklarda, total immersion tekniği kullanmanız uzun mesafeler için çok iyi ben de kullanıyorum ancak bacaklarınız çok açık ve her vuruş çok dağınık, bazen iki bacağınız aynı anda vuruyor gibi. Kalçadan değil de diz altından bacak vuruyorsunuz, bacakları her vuruştan sonra birbirine değdirmeye çalışın, ayaklar suya dik duruyor ki siz de kramp giriyor demişsiniz, en büyük sebep bu duruşlardan kaynaklanıyor, antrenörünüz zaten o kısmı açmakla uğraşıyor :) kramp için ilk tavsiyem iyi ısının , bende de kramp sorun var, çok nadir oluyor ama bilhassa paletten korkar oldum antreman öncesi mutlaka muz yiyorum ve magnezyum alıyorum, şimdi daha iyi kramp sorunu yaşamıyorum.

18-19 kulaç kesinlikle çok iyi ben çoğu zaman 24 kulaçlarda dolaşıyorum, çok istekli olursam o kulaçlarda oluyorum tabi sürelerim de düşürüyor.

Kesinlikle seneye boğazda hatta bir çok yarıştasınız, çok azimlisiniz, uzun mesafe yüzebiliyorsunuz, potansiyeliniz bence çok yüksek, bende heyecanla elemeleri bekliyorum tabi ki geçme garantisi olmadığı için düzenli antrenmana devam ediyorum. size de başarılar ve en kısa sürede hep beraber yarışlarda yüzmek dileğiyle bilhassa seneye boğazda umarım beraberce yüzeriz, bu sene bana şans dileyin umarım tekrar boğazda yüzme şansını elde ederim. saygılar..


Mesajı Yazan: Metela
Mesaj Tarihi: 10 Apr 2018 Saat 10:11pm
bu arada uzun süredir kendimi kameraya çekmiyorum kimbilir bende neler vardır bilemiyorum, buradan videonuza ahkam kesmek kolay :))


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 11 Apr 2018 Saat 12:48pm
Metela hocam çok selamlar, sizi gordugume cok sevindim. Hocam o video 6 7 ay oncesinden antrenorden ders almaya basladigim gun cekilmisti :) Ilerleyen aylarda hayatin uzerimize attigi bazi yuklerden dolayi o ivmemi devam ettiremedim. Su an bu videodaki eksiklerimi duzeltmis durumda miyim hic bilmiyorum, ama 2 haftadir azimle tekrar calismalara basladim. Yalniz ayaklar halen fecaat, ayak bilegimdeki baglari zamaninda kopardigim icin ayak esnekligim cok kotu, gucum de zayif bosverdim gibi bir sey oldu artik. Kulac basina 1 ayak vurusu yapiyorum konsantre olunca, belli bi zaman sonra o da gidiyo unutuyorum :) Tum iyi dilekleriniz ve onerileriniz icin tesekkur ederim. Ihtiyaciniz oldugunu dusunmuyorum ama bogazda bol sanslar :)

Not: Elestirin diye guncel videomu yakinda aticam


Mesajı Yazan: koskoshak
Mesaj Tarihi: 13 Apr 2018 Saat 11:11pm
Çok geçmiş olsun, umarım şimdi daha iyidir eşiniz ...

-------------
Su dünyası


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 15 Apr 2018 Saat 9:03am
@koskoshak Çok teşekkür ederim, şu anda gayet iyiyiz allaha şükür

9 nisan 5.5 km intervalli koşu

11 nisan 200 ısınma 
              1000 yüksek tempo ana set
                200 soğuma

14 nisan 50 dakika düşük nabız koşu

 Daha önce geçen hafta yüzdüğüm 2000 metre hariç hiç 1500 metre üzeri yüzmemiştim. Bugün 2500 hedefiyle havuza girdim bu sebeple taşikardi yaratmayacak hafif bir tempoda gitmeyi tercih ettim. Çok uzun süredir ilk kez saatle ölçüm yaptım. Rahat rahat yüzmeme rağmen dereceler beklediğimden iyi geldi. Tur sayısında +-1 hata yapmış olabilirim 2000 den sonra
 
15 nisan 100 metre  ısınma
              2500 ana set 1:02:17 (800 geçişi 18.20, 1500 geçişi 34.30)
               200 soğuma

Geçen hafta söylediğim 2 hafta içerisinde 3000 hedefimi bir sonraki haftasonu antreman yapamayacağım için gerçekleştiremeyeceğim ama eksiği koşu ile kapamayı düşünüyorum. Sanki intervalli koşuların çok faydasını görüyor gibiyim(Aquatlon a da mı katılsam acaba?) Vo2max ımı 45 ler seviyesine getirebilirsem her sey daha kolay olacak.

Nerde okumuştum hatırlamıyorum 3 km yi 1 saatte yüzen çanakkaleyi geçer deniliyordu, 4 ayda olcak mı görücez


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 19 Apr 2018 Saat 5:03pm
İş ve spor anlamında yoğun bir hafta oluyor. Çanakkale boğazı yarışı benim için ciddi bir obsesyon haline geldi, yarış hakkında internette  bulabildiğim tüm yazıları okuyorum, haritayı inceleyip duruyorum. Hatta geceleri düşünürken uyumayı unutuyorum :) Hem koşu ve hem yüzme antremanlarımı daha bilimsel bir temelde yapabilmek için önemli bir triatloncuya mail attım ve antreman programı istedim, bakalım daha cevap yok. 

16 nisan Halı saha maçı :) 5 senedir topa değmiyordum. Halı saha deyip geçmemek lazım 40. dk yere yığıldım. Ertesi gün vücudumda ağrımayan yer yoktu. Her sporun kondisyonu ayrı gerçekten

17 nisan 4 km recovery koşusu

19 nisan 1500 metre ana yüzme 
                100 metre soğuma
Bugün şu 1500 ü doğru düzgün yüzüp zamanımı ölçeyim dedim. İlk 500 metreyi efendi efendi giderken bir anda dur ya gelcek sene belki boğaziçi seçmelerini hedeflerim belki diye bir düşünce hasıl oldu ve 800 derecemi alayım deyip hızlandım. 800 ü 16:50 de geçtim. İlk 500 de biraz daha tempolu olsaydım ve dönüşlerde zaman kaybetmesem(takla atsam) 16 dakika hayal gibi durmuyor sanki. Tabi bu hızlanmanın sonucunda 1500 yine 34:30 olarak geri döndü :)

21 nisanda deniz antremanı yapıcam. Gps li saatim olmadığı için 1 saat 20 dakika yuzersem 3 km yüzmüş olurum ve hedefime ulaşırım diye düşünüyorum. İyi bir saati (garmin fenix, suunto ambit vs) şimdilik haketmiyorum, cunda yarışını bitirince hakedicem diye kendimi kandırıyorum :) Mesafe hedefim bitince yüzmede interval ve drillerine başlayacağım gelecek hafta. İdeal antreman programımı şu biçimde dizayn etmeyi planlıyorum

Haftada bir gün düşük nabız uzun mesafe koşu
Haftada bir gün düşük nabız uzun mesafe yüzme
Haftada bir gün interval yüzme
Haftada bir gün teknik yüzme
Bu şekilde bir ay civarı gidip biraz daha antremanlara vücüt alışınca da haftada 5 antremana çıkıcam


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 19 Apr 2018 Saat 6:20pm
Bu arada aklıma geldi de, ya bu adam abuk subuk sürelerdeki antremanlarını buraya yazıyor diye düşünüyor olabilirsiniz, inceden gülüyor da olabilirsiniz. Hiç sorun yok ben zayıf bir yüzücü(?) olduğumun farkındayım. Bu yaşıma kadar okumak ve çalışmak dışında pek bir şey yapamamıştım, Bunun yanında fazla alkol tüketimi ve sigara  da var. Sigarayı bıraktım,alkolu azalttım ve 32 yaşımdan sonra ilk kez aşık olduğum bir sporu yapıyorum.  Emin olun bu komik sürelerdeki antremanları bitirebilmek için kendimi çok zorluyorum ama 30 yaşından sonra spora başlarsan kondisyon bu kadar oluyor. Henüz yaşı küçük olan kızımın ileride iyi bir sporcu olmasını istiyorum, bunun için de benim bir şeyler başarmam örnek olabilmem gerekli.  Foruma katılım çok yok  biraz da kendime yazıyorum aslında, dönüp azcık da olsun gelişim gösterebildiğimi görmek iyi geliyor. Bu arada foruma geçmişte çok yazılmış, şimdi pek yazan yok ne olduğunu da merak etmiyor değilim :)

Açıkcası ben üstadların dereceleri okuyunca kendimi sinek gibi hissediyorum. Kim bilir belki benim gibi kötü olan arkadaşlara da kendileri gibi birinin olduğunu görmek iyi geliyordur. En azından o konuda hizmet verdiğim söylenebilir :) 


Mesajı Yazan: Hermias
Mesaj Tarihi: 19 Apr 2018 Saat 6:46pm
Mitomisin merhaba,
derecelere bence fazla takılma..Zaman içerisinde iyileşir..Ben de spora 32 yaşımdan sonra başladım ve seneler içinde yavaş yavaş gelişim gösterdim...
Ama gördüğüm kadarı ile çok statik antrenmanlar yapmışsın..Yani; antrenmanların  fazla değişkenlik göstermiyor.. interval,el palet,ayak paleti gibi setler eksik duruyor...Örneğin aşağıdaki gibi vücudu yanıltıcı antrenmanlar yaparsan ilerlemenin daha hızlı olacağı kanaatindeyim...Zamanında ben bunlardan çok yapmıştım...Not:metrajlar benim havuzun ölçülerine göredir...

*ısınma 220 serbest    3 kol 1 nefes      
  220 kurbağa                                    

*el paletli set 396 gelişmeli     R:30"      
  2x198  75% serbest           R:30"      
  396  ikinci yarı daha hızlı       R:30"      
  4x88    80% serbest           R:20"      
*ayak 6x44 Int.1'30"  22 Fast - 2 Easy  
*set 10x44 Best Average    Int.45"      
       10x44 80%                Int:45"      
*soğuma 220 Easy   3 kol 1 nefes        
-------------
Technique is an important skill to learn and is one of the key differences between amateur and elite swimmers.


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 19 Apr 2018 Saat 6:59pm
Teşekkür ederim Hermias hocam, aslında o tarz antremanları 6 ay önce yapıyordum, uzun süre antremandan geri kalıp yeniden ciddi antreman yapmaya karar verince   biraz mesafe antremanı yapayım dedim 2 hafta önce. Bu hafta başlıyorum. Yazdığınız antremanla da gelecek hafta ilk antremanım da belli oldu, tekrar teşekkür ederim


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 25 Apr 2018 Saat 7:55pm
23 nisan dolayısıyla 3 günlüğüne tatile gittim. Gps li saatim olmadığı için zaman tutarak  denizde yüzdüm. Denizde çok daha rahat yüzüyorum gibi geliyor. Su 18 dereceydi

21 nisan 1 saat 15 dakika yüzme 

23 nisan 40 dakika yüzme

25 nisan    Devamlı çalıştığım havuz yarışmalar sebebiyle kapalı olduğu için sitenin 18 metrelik havuzunda yüzdüm. Bu sebeple Hermias hocamın yazdığı antremanı yapamadım. Çok soğuktu, havuzdan çıktığımda ayak parmaklarım uyuşmuştu.  İntervalli antreman uzun süredir yapmamıştım, çok yoruldum, anaerobik kapasitem çok kötü.      
                           108 metre ısınma
                           6*108  2.30 içinde  3 dakika dinlenme( 1.58 le başladım 2.20 ye kadar geriledim)
                           6*108  2.30 içinde  2 dakika dinlenme (Daha dengeliydi 2.10-2.15 arası)
                           4*36 4k1n 30 sn dinlenme
                           360 metre teknik odaklı oldukça yavaş yüzme
                         


                            
                     
Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 27 Apr 2018 Saat 1:20pm
Bir onceki antremanda sitenin havuzundan soguk anlaminda dayak yedigim icin kurkcu dukkanina geri dondum.

27 nisan 100 metre isinma
        300 metre el paleti 6.38
        6x100 2.20 icinde (1.58-2.03-2.04-2.09-2.08-2.07) 3 dakika dinlenme
        6x100 2.20 icinde( 2.01-2.03-2.04-2.07-2.11-2.10)
        125 metre el paleti
        275 cok yavas teknik odakli
       
Toplam 2000 metre
       


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 29 Apr 2018 Saat 8:44am
29 nisan
200 isinma
3x200 agility paddles (4.18-4.10-4.06)
4x50 popo omuz bas drill(ingilizcesini bulamadim valla)
1x25 shark drill(bunu da 4x50 yapmak istiyordum ama ayak vurusu beni cok yordugundan biraktim)
200 agility paddles 3.58
800(850?) serbest 16.54
200 cok yavas
50 kurbaga

Toplam 2275 metre

800 u 16 dakika alti yuzmus olma ihtimalim olabilir, cunku 200 gecisinde saate baktigimda 3.30 civari bir rakam gordum. Aslinda amacim hizli yuzmek degildi fakat el paleti sonrasi suyu cok guzel hissederek cekiyorum, kollarin yorulmasi demekki normalde beni durduran seylerden biri. Tabi kollarin bu rahatligini anormal bir nefes acligi ve tasikardiyle odedim. Boyle guzel guzel cekince cok yavaslayamadim hosuma gitti. Turlari da karistirdim o yuzden emin degilim 850 den. Resa ustadin 2008 antremanlarinda da okumustum bende de var, el paletsiz daha hizli yuzuyorum ilginc bir sekilde. Bugun nir odaklandigim konu da kulac basina 1 ayak vurusuydu, artik bunu oturtmak istiyorum.
Tum bunlarin otesinde derecelerim yavas yavas iyilesiyor sanki bu da beni mutlu ediyor


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 01 May 2018 Saat 9:05am
1 mayıs
200 metre 3k1n ısınma
5x1dk vertical kick https://youtu.be/_Ei6HABMI6M
500 metre 2 beat kick odakli
150 metre agility paddles(sirtimin sol tarafina garip bir agri saplaninca kestim)
4x50 popo omuz bas drill
2x50 tek kol cekme(sag kol 17 sol kol 18 kulacta cekiyor 25 metreyi, asimetri olsaydi buna yonelik calisma planlamistim)
2x50 shark drill
2x200 agility paddles(zorlamadan cektim, agri olmadi)
4x100 2.15 icinde(1.54-2.01-2.08-2.06)
500 yavas 2 beat kick odakli

Toplam 2550 metre

2 saatlik uykuyla kendimi cok zorlayarak yaptigim, kaytarmaya meyilli oldugum bir antremandi. Bir tane daha 4x100 intervali yaparim diye girmistim havuza ama psikolojim intervali kaldirmadi, ben de sogumayi biraz uzun tuttum. Bu arada tempomdan anladim ki bir onceki antremanda yaptigimi zannettigim 16 dk alti 800 metre mumkun degil. Bu antremanin en buyuk artisi 3k1n ya bir giris yapmis olmam ve 2beat kick i kalcadan dizleri daha az kirarak yapabiliyor olmam oldu. Benim gibi suya dizden tekme atanlara vertical kick yapmalarini oneririm, faydasi oluyor.

Bu arada tüm emekci kardeslerimizin daha insani kosullarda calistigi, alin terlerinin karsiligini aldigi günler diliyorum


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 03 May 2018 Saat 1:13pm
3 mayis
200 m isinma
3x1 dk vertical kick
3x200 m agility paddles
50x4 drill
850 yavas, teknik odakli

Toplam 1850 metre

Yogunlugu dusuk bir antreman oldu,ayak bilegimden dizime kadar suyu hissederek 2 beat kick yapmaya basladim. Hizlanip teknigimi bozmak istemedigim icin yavas gittim. Teknigin omurilige yerlesmesi icin bir kac antreman daha yavas olucam. Haftasonu denizde olacagim, orda uzun mesafe aerobik antremanlarla ayagi iyice oturtmak istiyorum. Belki beni hizlandirmayacak ama posturu koruyabilmek icin harcadigim efor azalacagindan ekonomimin artacagini dusunuyorum.

Daha duzgun antreman yapabilmek icin bir kitap edindim iyice kafam karisti. Olayi kavrayana kadar teknikle ugrasmak iyi oldu bir yandan


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 03 May 2018 Saat 6:32pm
Madem biraz teknik çalışmaya başladık düzeltebileceğim bir şey var mı diye video çekeyim dedim. Forumda aktif olan Hermias, Metela, Resa, Suyudovenadam, Quanta 50, Taskındoğa gibi abilerim ve kardeşlerimden yorum rica ediyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=2OR_Byyatao
Mesajı Yazan: suyudovenadam
Mesaj Tarihi: 03 May 2018 Saat 10:01pm
Merhaba. Listede adım yoktu ama kolunuzun sonuna kadar çekmeden yarıdan çıkması benim gözüme takıldı. Başarılar.


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 03 May 2018 Saat 10:07pm
Hocam bir daha bakin listeye:) Zaten listeyle sinirli kalsin diye de yazmadim, en cok online olanlar sizsiniz diye yazmistim. Isteyen istedigi sekilde beni gommekte özgür. Yakin cekim bir videoyla tekrar incelicem soylediginizi, tesekkur ederim


Mesajı Yazan: suyudovenadam
Mesaj Tarihi: 03 May 2018 Saat 10:36pm
On gundur yogunluktan siteye bakamiyorum.
Hangi gun secmeye gireceksiniz? 50 mt havuzda 800 derecenize bakabildiniz mi?


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 03 May 2018 Saat 10:44pm
yok hocam ben istanbuldaki yarışa katılmıcam. Zaten geçemem :) Uzun süredir azaltmıştım yüzmeyi 1 aydır birşeyler yapmaya çalışıyorum. Hedef 30 ağustos çanakkale boğazı. Oraya gitmeden de 3000 metre/1 saat paceine inmek için debeleniyoruz. Bu da şu anki halimden %15 üste çıkmak demek, bakalım görücez


Mesajı Yazan: wizard
Mesaj Tarihi: 04 May 2018 Saat 9:16am
mitomisin, kulaçların itme fazı eksik kalıyor, suyudövene katılıyorum. Özellikle 5,20 dk dan sonrasına dikkatinizi çekerim.

https://www.youtube.com/watch?v=J2B0iR2VSPg

Sanırım kızınızın sesi geliyor arka plandan, maşallah neşe dolu, nazar değmesin....
-------------
Başarı için önce kendinize inanmalısınız,daha sonra harekete geçmeli ve asla vazgeçmemelisiniz Bill Gates...


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 04 May 2018 Saat 9:22am
Cok tesekkur ederim wizard hocam degerli yorumlariniz ve dilekleriniz icin. Yuksek dirsege fazla odaklanip, sudan cikisi es gecmis olabilirim. Bu arada evet sesi gelen kızım, bunlarin hepsi onun icin :)


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 04 May 2018 Saat 9:32am
Bu arada wizard hocam soylediginiz videoyu izledim, videodaki yuzucu yuksek dirsek yuzmuyor sanki? Hem yuksek dirsek hem de suyu sonuna kadar cekmenin bir arada nasil olacagi konusu hep kafami karistiriyor zayen


Mesajı Yazan: wizard
Mesaj Tarihi: 04 May 2018 Saat 10:08am
mitomisin, itme fazına odaklandığımdan o videoyu yollamıştım. 

Birde bunları inceleyin - izleyin isterseniz... 


https://www.youtube.com/watch?v=uncOBURz-6o


https://www.youtube.com/watch?v=mbp_UEqVfeo

-------------
Başarı için önce kendinize inanmalısınız,daha sonra harekete geçmeli ve asla vazgeçmemelisiniz Bill Gates...


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 04 May 2018 Saat 10:20am
Tamamdir wizard hocam. Ben bu konuyu bir cozeyim


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 04 May 2018 Saat 12:34pm
Bugun antreman yapmayi dusunmuyordum, Sn suyudovenadam ve sn wizard in elestirilerini gozonune alarak sabirsiz yapim geregi hemen havuza gittim :) Sadece suyu sonuna kadar cekmeye odaklandim ve yanlis degerlendirmiyorsam bayagi farketti. Haftasonu uzun mesafelerle bunu oturtup gelecek hafta interval olcumleriyle ne kadar gelisebildigimi olcucem. Yine de 50 metre bir hizli yuzme denemesi yaptim 45 sn cikti(baliklama, takla yok sifir ayak vurusu) Bir sure ayaga odaklanmayi dusunuyordum ama vazgectim kolu sonuna kadar cekmeye odaklanip oturtunca ayaga odaklanicam. Bir anda 2 komponent degistirilmeye kalkinca olmuyor.

Profesyonellerden yardim almanin onemi burda, biz ese dosta soruyoz ne hatali diye iyi iyi diyolar:) Suyudovenadam ve wizard tekrar tesekkurler


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 08 May 2018 Saat 6:49pm
4 mayıs Core antremanı

5 mayıs Denizde 1 saat yüzdüm. Marmara da ilk kez denize girdim, bir sürü deniz anası vardı hiç alışık değilim korka korka yüzdüm. Bir kere kaçıcam derken iki ayağa aynı anda kramp girdi, halen yere basarken bile ağrı hissediyorum calflerde. Yine bir kere deniz anasından kaçıcam derken ayağa dikildim ayağımı yengeç ısırdı :) Kaçtıklarım hep beyaz renkliydi, meğersem beyaz renklilerin pek zararı yokmuş sonra öğrendim :) Ama çanakkalede karşılaşabileceğim durumlardan birini tecrübe etmem iyi oldu

7 Mayıs Core antremanı

8 Mayıs
200 ısınma
4x100 2.15 içinde (1.48--1.56--1.58-1.58) 3 dakika dinlenme
4x100 2.15 içinde (1.53--2.01-2.01-2.02) 3 dakika dinlenme
4x100 2.15 içinde (1.58-2.03-2.05-2.05) 3 dakika dinlenme
200 el paleti (4.25) 1.30 dinlenme
850 yavaş tekniğe odaklanarak (19.30) 2 dakika dinlenme
200 soğuma

Ortalama swolf 45
Toplam 2650 metre

Dolar uctuğu için zam gelebilir düşüncesiyle almayı planladığım saati gidip aldım. Deniz antremanlarım artık daha keyifli olacak


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 12 May 2018 Saat 9:55am
10 mayıs
225 metre ısınma
1550 metre 32.39
225 soğuma
Ortalama swolf 44


Toplam 2000 metre

Hastalık sebebiyle zar zor gittiğim bir antreman oldu. Havuz iyi geldi yalnız. Daha önce yaptıgım ınterval antremanlarında hızlı başlayıp sonra yavaşladığım için tempo hissimi geliştirmeye çalıştım. Bunun yanında kolu sonuna kadar çekmeye çalıştım. Pace im 2.06 civarı, en son 1500 derecemden 3 dk civarı daha hızlıyım. Bunda kondisyondan çok kolu sonuna kadar çekmenin ve core antremanlarının katkısı olduğunu düşünüyorum. Bu arada şu saatten allah razı olsun tur karıştırma derdinden kurtuldum.

11 mayıs core antremanı- Bu core antremanlarından da pek bahsetmedim vücüt ağırlıgıyla plank tarzı 10 tane hareketi çok setli yapıyorum 50 dk civarı sürüyor 

12 mayıs 

250 ısınma
5x400 metre(8.10-8.05-8.00-8.10-8.16) Aralarda 2 dk dinlenme
250 soğuma

Ana set ortalama swolf 37


Toplam 2500 metre

Bu antremanı kas dayanıklılığı antremanı olarak planlamıştım ama bir hesap hatası yapıp dinlenmeleri uzun tuttum. 1 dakika 15 saniye civarı dinlenmeliydim. Neyse antreman antremandır diyor önümüze bakıyoruz :) 


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 12 May 2018 Saat 10:07am
Çanakkale hedefimin yanina 2 hedef daha koydum.
1. 98 kilodan 94-95 e dusulecek
2. 2.15 pace altinda(50 dk) 2 haziran cunda yarisi bitirilecek. (2k yarisi olarak geciyor ama bitirenler uzunluga 2.2 k diyor)


Mesajı Yazan: taskindoga
Mesaj Tarihi: 12 May 2018 Saat 10:53am
Selamlar Mitomisin. İyi gidiyousun tebrikler ayak vuruşlarında ciddi bir düzelme olmuş. 

Sonuna kadar çekmek(itiş) için aşağıda bağlantıdaki drill'i yapabilirsin. Aynı zamanda rotasyon için de yararlı bir drill. Ben faydasını gördüm. 

https://www.youtube.com/watch?v=76Yrzrexm8U" rel="nofollow - https://www.youtube.com/watch?v=76Yrzrexm8U
Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 12 May 2018 Saat 11:10am
Tesekkur ederim Taskindoga hocam, mutlaka denicem


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 15 May 2018 Saat 5:01pm
13 MAYIS 1 saat koşu (140-150 nabız aralığında) Nabız aralığı tutturmaya çalıştığım ve çok yavaş koştuğum bir antreman oldu. Normalde düşük nabızla koşuyorum zannettiğim hızlara meğersem nabzım 160 larda atıyormuş, ölçüm cihazım olmadığından bilmiyordum çok şaşırdım. Meğersem bende anaerobik kapasite olmadığı gibi aerobik kapasite de yokmuş, vay arkadaş :) Bu antreman şeklini en az haftada 1 kez sabırla uygulayacam kapasitemi arttırabilmek için.

15 MAYIS
250 m ısınma 
4x50 m Taşkındoğa drill :)
400 m el paleti (7:41) 2.30 dinlenme
4x100 (1.50-1.56-1.55-1.52)(Interval araları 15 saniye dinlenme)
3 dakika dinlenme
4x100(1.57-1.56-1.55-1.53)(Interval araları 15 saniye dinlenme)
3 dakika dinlenme
4x100(1.55-1.59-2.00-1.56)Interval araları 15 saniye dinlenme)
2 dakika dinlenme
250 metre soğuma

Toplam 2300 metre


Hastalık peşimi bırakmıyor, sporla dövüyorum yine hortluyor. 2 haftadır başıma bela oldu. Şu el paleti sonrası hızlı yüzme huyumdan bir vazgecemedim, ama genel olarak tempo hissim daha iyi. 2.10 içine yakın bir interval antremanı oldu o da hoşuma gitti. Kol çekmeyi bu hafta biraz daha oturtup gelecek hafta 2 beat kick e odaklanıcam. Cunda yarışı bitince şnorkel alıp ayak çalışmalarını da antremanlara monte etmeyi düşünüyorum(Board belimi ağrıtıyor)Mesajı Yazan: batubay
Mesaj Tarihi: 15 May 2018 Saat 5:39pm
board belinizi ağrıtıyorsa vücut pozisyonunuzda bir bozukluk var demektir. Daha düz ve uzanarak, kollarınızı mümkün olan en ileri noktaya esneterek boardu tutun. Ve başınızın yarısı, daha doğrusu gözlerinizden aşağısı su içinde olsun, sadece nefes almak için ağzınızı yukarı çıkarıp tekrar aynı pozisyona dönün. nefesi suya verin. 


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 15 May 2018 Saat 5:44pm
Batubay hocam onerileriniz icin tesekkurler. Her an beni iki buklum yatirmayi bekleyen cok ciddi bel fitigim var ve bu yuzden boarda alerjim gelisti hic elime alasim bile gelmiyor. Bir de snorkel denemek istiyorum


Mesajı Yazan: batubay
Mesaj Tarihi: 15 May 2018 Saat 6:26pm
ben boynumdan ameliyat oldum, iki diskim suni parçalarla değiştirildi ve vertebraelerde revizyon yapıldı. ve benim düzelmemi sağlayan, ağrılarımı azaltan da uzanmak ve düz durmak oldu... board vücut pozisyonunu düzeltir, ağrıların azalır..


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 15 May 2018 Saat 7:22pm
Gecmis olsun. Tamamdir board a bir sans daha vericem o halde :)


Mesajı Yazan: batubay
Mesaj Tarihi: 15 May 2018 Saat 8:13pm
bir avantajı daha var, harika kick kuvveti kazanırsın. Ben her antrenmanda 300 metre serbest kick ile başlarım. çok etkili şekilde vücudunu suda yüksek pozisyonda tutmanı sağlayacak ayak vuruşu geliştiriyor. ve tabii ki yüksek nabıza alışıyor vücut hızla...


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 15 May 2018 Saat 8:33pm
Ben en son ayak antremanı yaparken(6 ay önce) 25 metre bitirince geliştirdim diyordum batubay hocam :) Nefret ediyorum ayaktan, el mahkum çalışıcaz eninde sonunda


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 17 May 2018 Saat 9:45pm
16 Mayıs Core antremanı

17 Mayıs 
200 m ısınma
5x1 dk vertical kick
4x50 Taskındoğa drill
4x50 popo omuz baş drill 
2x200 el paleti(3.29-3.52)
1000 metre(21.02)
200 soğuma

Toplam 2200 metre

Hem core antremanı hem el paleti kaslarımı yordu. 1000 metrede kol çekişlerinde zorlandım.


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 18 May 2018 Saat 3:33pm
18 mayis
2200 m 46.40 ( ortalama swolf 44)
200 soğuma

Kas yorgunlugu hissettigim icin interval yerine yarış mesafesini sabit tempoyla yuzeyim dedim. Geçişlerim;
500 m 10.24 Pace 2.04
1000 m 20.57 Pace 2.05
1500 m 31.35 Pace 2.06
2200 m 46.40 Pace 2.07

Mesafe arttikca pace de hafif bir artma olmuş. Bu kabul edilebilir seviyede bir bozulma mi bilemedim. Bilmem ustadlar ne der?

Bu arada normalde 25 metreyi 18 19 kulacta gidiyorken 1500 metredeyken ölçtüm 20-21 de gittigimi gördüm.


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 21 May 2018 Saat 9:59pm
19 Mayıs
320 ısınma
4x108 interval (Aralarda 10 saniye dinlenme)
3 dakika dinlenme
4x108 interval (Aralarda 10 saniye dinlenme)
3 dakika dinlenme
4x108 interval (Aralarda 10 saniye dinlenme)
3 dakika dinlenme
400 soğuma 

Toplam 2016 metre

Site havuzunda çocukların izin verdiği ölçüde biraz tırıvırı bir antreman oldu. Havuz uzunluğu 18 metre olunca zaman ölçümlerinde saat sapıtmış.

21 Mayıs
3024 metre düşük nabız yüzme(1 saat 15 dakika)

Aslında niyet düşük nabız 11 12 km koşuydu ama hava sıcak olunca vazgecıp yine sitenin havuzuna girdim iyi de oldu Bu hafta için hedeflediğim gibi 2 beat kick e odaklandım antreman boyunca. Kol çekişi tamam gibi, omuriliğe yerleşti. Yarışa kadar  2 beat kick i de omuriliğe yerleştirirsek güzel olucak.
Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 22 May 2018 Saat 7:39pm
22 Mayıs
200 ısınma
5x400 aralarda 45 saniye dinlenme(8.15-8.13-8.11-?*-8.25)
200 el paleti(4.00)
300 soğuma

*4. intervalde yanlışlıkla saati durdurmuşum ve 450 metre yüzdüm değeri bilemiyorum

Toplam 2750 metre

Kas dayanıklılığına yüklendiğim bir antreman oldu. İtmeyi tam tamamlamak için bugune kadar kullanmadığım bazı kasları kullanmaya başladığımdan olsa gerek bir süredir bu kas yorgunluğu devam ediyor. Çivi çiviyi söker dedim :) 2 beat kick e odaklanmaya devam ettim, nabız yükseldiğinde bile farkında olmadan yaptığımı farkettim. Eskiden vücut yorulunca bırakıyordu kick i. Tabiki etkin vuruş yapamıyorum, ona da 2 hazirandan sonra sıra gelecek
Mesajı Yazan: taskindoga
Mesaj Tarihi: 23 May 2018 Saat 6:51am
10 saniye dinlenme süreleri ile yüzebilmen çok iyi.

Drille benim adımı vermişsin:) Yararlı oldu mu? 


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 23 May 2018 Saat 8:05am
Faydasini gördüm hocam eyvallah


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 28 May 2018 Saat 8:24pm
23 Mayıs 
Core antremanı

24 Mayıs
200 ısınma 

4x200(Aralarda 30 saniye dinlenme)(3.55-3.58-3.55-3.57)
3 dakika dinlenme
4x200(Aralarda 30 saniye dinlenme)(3.56-4.07-4.09-4.04)

200 soğuma

Toplam 2000 metre

Karın ağrım ve sıvı kaybı sebebiyle hakkını veremediğim bir antreman oldu. Ardından yurtdışına çıktım, koşu yaparım diye planlamıştım ama yapamadım. Sağlıksız bir 4 günlük periyot geçirdim etkileyecek mi bakalım.

28 Mayıs 
45 dakika 130-140 nabız arası
30 dakika 140-150 nabız arası
5 dakika allah ne verdiyse nabızda koşu

Bugün yüzmeyi çok istiyordum, havuzlar müsait değildi.


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 29 May 2018 Saat 1:15pm
29 Mayıs
200 m ısınma
2100 m 46.07 (2.11 pace)
200 soğuma

Toplam 2500 metre

İçtiğim biralar intikamını aldı, gerilemişim.


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 31 May 2018 Saat 5:08pm
30 Mayıs
Tempo trainerla biraz deneme yanılma antremanı yaptım. 50 kulaç/dakika yaptığımda 400 metrede nefes nefese kaldım çok ilginç. Uzun mesafe takip tempomda dakikada 50 kulaç altındayım tahmini 46-48. 50 tempoda 2 dk pacede yuzuyorum. Benim buradan aldığım mesaj aerobik kapasitemi arttırabilirsem oldukça hızlanabileceğim oldu. Yakında başlamayı planladığım koordine yüzme/ayak antremanlarından vazgectim, kondisyon lazım bana. Bunu arttırabilmek için antremanlarımı   daha fazla intervaller üzerine yoğunlaştırıcam. 1 k civarı yüzmüşümdür bu arada, akşama da core antremanı yaptım.

31 Mayıs
200 ısınma
200 sprint 3.38
2000 tempo 42.27 (2.07 pace ortalama swolf 44)
200 soğuma

Toplam 2600 metre

Haziran 2 de yarış var bir gün ara vericem.
Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 02 Jun 2018 Saat 10:33pm
Ultimate cunda yarisi deniz ici halidan ayrilip haliya dondugum kadar sure
2235 metre
46.59(Pace 2.06)


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 04 Jun 2018 Saat 8:33pm
Havuzumuz 15 gün tadilata girdi bize site havuzu yolları gözüktü. İntervali istediğim kadar yapamıcam gibi görünüyor. Kollarımdaki 2n1k sebepli asimetriden memnun değilim zaten. 3n1 k ya eğilicem 2 hafta.

https://www.youtube.com/watch?v=J1lbnOcXrTo yorumlara açığım, Bir süredir itmeye odaklandığımdan olsa gerek eski abes ayak vuruşuna geri döner gibiyim ona da bir ayar gerekecek. Bir şeyi düzeltiyoruz başka bir şey bozuluyorAngry Yarışta neredeyse hiç ayak vurmadım.

4 Haziran
2050 metre 3n1k 50 dakika

3N1K sağolsun havuzun tadını unuttuyduk geri hatırladık

Not: Yandaki küçük havuzda beni izleyen 15 sene sonrasının şampiyonuLOL


Mesajı Yazan: suyudovenadam
Mesaj Tarihi: 05 Jun 2018 Saat 7:08pm
@mitomisin   merhaba. iyi calismalar.

Konunun bir yerinde deniz antremanı için saat aldığınızı yazmıştınız. Kullanma fırsatı oldu mu? Markası modeli neydi? Hangi ozellikleri var?


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 05 Jun 2018 Saat 7:17pm
Orjinalini yazan: suyudovenadam suyudovenadam Yazdı:

@mitomisin   merhaba. iyi calismalar.

Konunun bir yerinde deniz antremanı için saat aldığınızı yazmıştınız. Kullanma fırsatı oldu mu? Markası modeli neydi? Hangi ozellikleri var?

Evet 3 haftadır kullanıyorum. Suunto ambit3 peak modelini aldım ve çok memnunum. Sadece deniz olarak düşünmemek lazım havuzda tur sayma derdinden de kurtardı beni. Aslında bu ambit3 lerin 3 modeli var run,sport, peak olmak üzere aralarındaki en bariz fark sarj dayanma süresi. Peak yüzücülere biraz gereksiz sport ve hatta run yeterli aslında. Ben belki ilerde triatlona sararım diye peak aldım. Saatin incelemesi için şu videoyu tavsiye ederim https://www.youtube.com/watch?v=BG24aI0bdqA


Bu bilgilerin karşılığında ben de bir şey rica edicem. Son yüzme videomu eleştirebilir misinizBig smile Boş geçmeyelim abiler Wink


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 05 Jun 2018 Saat 7:55pm
Antremanımızı da yazalım

5 Haziran
396 metre ısınma(3n1k)
216 metre drill(Zipper+Popo omuz baş)
10x54(Aralarda 10 saniye dinlenme)(36 metre 3n1k 18 metre 2n1k)
5x108(Aralarda 15 saniye dinlenme)(Gidişler 3n1k dönüşler 2n1k)
252 metre drill(Zipper+Popo omuz baş)
234 metre sprint(2n1k)
378 metre soğuma(3n1k)

Toplam 2556 metre

Bu 3n1k öyle 3 5 antremanda düzelecek iş değil, beni bayağı uğraştırıcak gibi duruyor.Mesajı Yazan: suyudovenadam
Mesaj Tarihi: 06 Jun 2018 Saat 3:37pm
Merhaba tekrardan, iyi antremanlar.

Videoyu daha önce izlemiştim zaten. Bu son videonuzda kendimle aynı stil ve hataları gördüm. Hemen hemen aynı yüzüyoruz aynı hataları yapıyoruz gibi. Yani ben şimdi bir eleştiri yazarsam muhtemelen daha önce bu eleştiriyi ben de almışımdır forumdan.

Gözüme çok çarpan küçük bir detay oldu. Sol kulacı attıktan sonra sol elinizin parmakları suyun üstünde, avucunuz suyun altında kalıp suya bir direnç yapıyorsunuz. Tam anlatamadım, şöyle ifade edeyim. Karşıdan gelen birine dur dermiş gibi bir el pozisyonu oluyor. Yani ben videodan öyle gördüm.

Catchup yüzüyoruz. Tempomuz çok düşük. Az yoruluyoruz, belki uzun mesafeler yüzülür ama sanki tembelliğe alıştırıyor bizi. İyi kol çekişlerimiz yok. Siz bu yıl seçmeye katılmıyorsunuz. Belki tempolu yüzme konusunda antreman programınızda değişiklik yapabilirsiniz. Bu kondua @hermias ın antermanları konusunda yapılan konuşmalar var. Ben okudum biraz catchup tarzına soğudum doğrusu.

Bunun yanında ben kendimi tamamen seçmelere hazırladım. Hatalarımı düzetmeye uğraşmadım. Tek hedefim süreyi 1 dk düşürmek oldu. Ama sizin böyle bir kısıtlayıcı şeyiniz yok. Bence tempolu çalışmalara başlasanız olur.

İyi çalışmalar.


Mesajı Yazan: mitomisin
Mesaj Tarihi: 06 Jun 2018 Saat 6:58pm
Ayni seyi dusunmusuz hocam. Hermias hocamin yazdiklarini okuyunca kadar ben de farketmeistim bende bu sikintinin oldugunu. Isteyerek yaptigim bir olay degil aslinda catch up. Sanirim daha az yorulma icin vucudun aldigi bir onlem haline geldi. Tempomu arttirmam dediginiz gibi şart


Tesekkur ederim yorumlar icin. Bu arada secmelere katilmadigim icin pismanim, su anki formumla gecme olasiligim vardi. Size başarılar tekrar


Mesajı Yazan: taskindoga
Mesaj Tarihi: 07 Jun 2018 Saat 4:38pm
Orjinalini yazan: mitomisin mitomisin Yazdı:

Orjinalini yazan: suyudovenadam suyudovenadam Yazdı:

@mitomisin   merhaba. iyi calismalar.

Konunun bir yerinde deniz antremanı için saat aldığınızı yazmıştınız. Kullanma fırsatı oldu mu? Markası modeli neydi? Hangi ozellikleri var?

Evet 3 haftadır kullanıyorum. Suunto ambit3 peak modelini aldım ve çok memnunum. Sadece deniz olarak düşünmemek lazım havuzda tur sayma derdinden de kurtardı beni. Aslında bu ambit3 lerin 3 modeli var run,sport, peak olmak üzere aralarındaki en bariz fark sarj dayanma süresi. Peak yüzücülere biraz gereksiz sport ve hatta run yeterli aslında. Ben belki ilerde triatlona sararım diye peak aldım. Saatin incelemesi için şu videoyu tavsiye ederim https://www.youtube.com/watch?v=BG24aI0bdqA


Bu bilgilerin karşılığında ben de bir şey rica edicem. Son yüzme videomu eleştirebilir misinizBig smile Boş geçmeyelim abiler Wink

Ben de ambit3 sport modelini kullanıyorum. Daha önce garmin swim kullanıyordum. Bisiklet ve koşu antrenmanı da yapmaya başlayınca GPS ihtiyacından dolayı almıştım. Konu geçtiği için ufak bir değerlendirme ve kıyaslama ben de yapayım. 

Ben GPS hassasiyeti daha iyi olduğu ve tipi daha iyi olduğu için garmin 920xt yerine ambit3 ü seçmiştim. Yüzerken kronometre çalıştırma gibi bir derdi yok saat harekete başlayınca alıgılayıp kendi otamatik başlatıyor ve durduruyor. Interval aralarında da rest timer da otamatik olarak durunca saymaya başlıyor. Bu açıdan çok büyük kolaylık. Ama harekete başlama ve duruşlarda çokta hassas değil. 100 ve 200m gibi süreleri bir iki saniye gibi hassaslıkta yakalıyor. Ama 25 ve 50 metrelerde bu hassaslık yeterli olmuyor.  Manuel olarak kronometre tutmaya kalkarsanız bu seferde dinlenme süresini göstermiyor. Bu sebeple ben kısa mesafali intervallerde saatin klasik kronometre ekranına alıyor ve saniyelere bakıyorum. Örneğin 00.55.00 da başlıyorum 00.55.42 de gelince 42 saniyede gelmişim diyorum. GPS verileri koşu ve bisiklette yeterince hassas ama denizde çeşitli zikzaklar çıkıyor. Su içindeyken gps hassasiyeti kayboluyor olabilir. Bu durum muhtemelen garminde de farklı değil. Deniz GPS verileri çokta bir işe yaramıyor. bence garmin swim havuz antrenmanları için ideal ve yeterli.  Verileri telefonla aktarma kolaylığı olmasa antrenmanlarda garmşn swim kullanırım.

Yüzme için alınacaksa ben garmin markasını öneriyorum. Aplikasyonu daha pratik ve yüzme için daha fazla istatistik içeriyor. 
 Sayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk